130 eksperymentów i pokazów podczas Europejskiej Nocy Naukowców

Kino 5 d, nowinki w medycynie regeneracyjnej czy smakowite bakterie – to niektóre z ponad 130 eksperymentów, pokazów, warsztatów i innych naukowych atrakcji, jakie przygotowano dla odwiedzających Olsztyn w piątek podczas Europejskiej Nocy Naukowców.

Olsztyn jest jednym z dwóch miast w Polsce – obok Poznania, które będą gospodarzem najważniejszej imprezy popularno-naukowej w Europie.

Centrum wydarzeń będzie zlokalizowane na ul. Bydgoskiej przy Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego i Instytucie Polskiej Akademii Nauk, gdzie będzie można m.in. eksperymentować w Mydlanym Laboratorium, poznać smakowite bakterie, odwiedzić fito-zoo, wziąć udział w warsztatach z robotyki, zbudować własną rakietę, zaprojektować DNA, a nawet spróbować jadalnych ślimaków i poznać ich rolę w medycynie regeneracyjnej – podkreśliła PAP Iwona Kieda z biura wspierania badań Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Dodała, że Noc Naukowców będzie też okazją, by zadbać o zdrowie. Goście będą mogli wykonać tekst na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, wziąć udział w badaniu otolaryngologicznym, pozwalającym wykryć zaburzenia słuchu, oraz poznać skład swojego ciała i gibkość stawów w centrum zdrowia i sportu. Nie zabraknie również nowinek technologicznych. Będzie można poznać kino 5d, skanery 3d, las w szkatułce, mobilne laboratorium ochrony bioróżnorodności.

Na gości czekają również spotkania z Łukaszem Jakóbiakiem, twórcą internetowego talk-show 20m2, Konradem Gacą, założycielem stowarzyszenia „Fatkillers”, Joanną Jędrzejczyk, mistrzynią UFC i pisarzem Tomaszem Jastrunem. Wieczór uświetni występ Kabaretu Chatelet oraz Science roast – pierwszy na Warmii i Mazurach naukowy stand-up.

Wiele atrakcji przygotuje też Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który zaprasza wszystkich pasjonatów nauki do studenckiego kampusu w Kortowie. Tam na widzów będą czekały m.in. warsztaty językowe, eksperymenty z czujnikami sterowanymi komputerem, pokaz nocnego nieba, obserwacje świata w mikroskali, warsztaty „niewidzialnej ręki”, a także spotkanie z Edytą Jungowską i monodram „Belfer” Wojciecha Pszoniaka. Ponadto w Bibliotece Uniwersyteckiej będzie można podziwiać interaktywne eksponaty Centrum Nauki Kopernik oraz wystawę „Woda źródłem życia” parku nauki i techniki „Explorapark”.

W centrum Olsztyna na widzów czekają różne wystawy, pozwalające zajrzeć za kulisy świata nauki. W Galerii Marszałkowskiej zagościła już ekspozycja witraży „Tkanki ze szkła”, a w Bibliotece Stary Ratusz możemy podziwiać obrazy widziane okiem naukowca w obiektywie mikroskopu.

Głównymi organizatorami Nocy Naukowców w Olsztynie jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.