41 młodych naukowców otrzyma finansowanie projektów w XIV edycji programu LIDER

41 młodych naukowców otrzyma finansowanie projektów w XIV edycji programu LIDER. Na uroczystej gali w Warszawie badacze dostali dyplomy i symboliczne czeki. Maksymalne dofinansowanie każdego projektu wynosi 1,8 mln zł.

W XIV edycji programu LIDER Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozdysponowało w sumie 70 mln. zł.

„W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdajemy sobie sprawę, że nauka jest podstawą sukcesu gospodarki. To z nauki wywodzą się technologie, które później wdrażane na rynek podnoszą konkurencyjność gospodarki. Tym bardziej cieszy mnie, że mogę uczestniczyć w sukcesie perspektywicznych, młodych naukowców, których myślenie ukierunkowane jest na praktyczne zastosowanie wyników własnych badań naukowych” – powiedział Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Nauki inżynieryjne i techniczne zdominowały tematycznie ostatnią edycję konkursu. Najwięcej zwycięskich projektów pochodziło z politechnik: Warszawskiej, Krakowskiej, Wrocławskiej i Lubelskiej. 27 projektów (66 proc.) kierowanych jest przez mężczyzn, a 14 projektów (34 proc.) – przez kobiety. Średni wiek wnioskodawców i laureatów XIV edycji to 33 lata. Najmłodszy laureat bieżącej edycji ma 27 lat, a najstarszy 42 lata.

„W XIV konkursie o wsparcie NCBR aplikowało 364 badaczy. Spośród nich, eksperci wybrali do dofinansowania 41 projektów. Pokazuje to z jednej strony, jak dużą wartością naukową i wdrożeniową muszą charakteryzować się projekty uzyskujące dofinansowanie, a z drugiej strony – jaką renomę zdobył program przez czternaście lat jego realizacji” – wskazał prof. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektora NCBR.

Spośród wszystkich nagrodzonych projektów najwyżej oceniony został pomysł na przemysłową produkcję bakterii używanej w rolnictwie do obrony przed szkodliwymi mikroorganizmami. Zgłosił go dr Adrian Augustyniak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

„W projekcie będziemy opracowywać system produkcji, który pozwoli na uzyskanie nawet pięciokrotnie większej ilości piocyjaniny w stosunku do metody klasycznej. Piocyjanina jest cząsteczką produkowaną przez bakterie z gatunku Pseudomonas aeruginosa. Bakteria używa jej do obrony przed innymi mikroorganizmami, a my będziemy mogli jej użyć do zabezpieczania roślin przed szkodnikami, szczególnie bakteriami i grzybami. Zyskamy więc w pełni naturalne narzędzie, które zabezpieczy plony w rolnictwie i ogrodnictwie. Dodatkowo metoda wytwarzania piocyjaniny według naszego pomysłu radykalnie zmniejszy koszt jej pozyskania. Dzisiaj to właśnie koszty produkcji znacznie ograniczają jej praktyczne wykorzystanie na szeroką skalę” – tłumaczy założenia projektu dr Augustyniak, cytowany w informacji prasowej przesłanej mediom.

Naukowiec przyznaje, że realizacja projektu, poza spełnieniem naukowych celów pozwoli też na rozwój osobisty wszystkich członków zespołu.

„Program LIDER będzie miał znaczący i pozytywny wpływ na możliwości badawcze naszego zespołu. Nie tylko zapewni finansowanie i stabilność zatrudnienia na uczelni, ale także pozwoli zrealizować pomysł o praktycznym znaczeniu dla gospodarki. Poza stroną naukową realizacja projektu będzie także doskonałą platformą do rozwoju osobistego i budowania prężnego zespołu badawczo-rozwojowego. Program LIDER jest więc świetnym narzędziem do budowania samodzielności naukowej w grupie młodych naukowców” – powiedział Augustyniak.

NCBR rozpoczął już nabór wniosków w ramach kolejnej – XV edycji programu LIDER. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 28 czerwca. Konkurs jest skierowany do naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki – brak w nim ograniczeń tematycznych. Więcej informacji na stronie internetowej NCBR. (PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Pin It

Komentowanie zakończone.