W dniu 27 stycznia mija 70 lat od wyzwolenia obozu w Auschwitz, który stał się symbolem ludobójstwa dokonanego przez Niemców podczas II wojny światowej w sposób i na skalę wcześniej niespotykaną. W odczuciu ponad dwóch trzecich Polaków pamięć o Auschwitz-Birkenau ma współcześnie uniwersalny zasięg, jest istotna dla każdego człowieka.
Jedna dziesiąta uważa ją za ważną głównie dla osób, które przeżyły obóz lub inne prześladowania w czasie wojny oraz dla rodzin ofiar, a w przekonaniu zbliżonej liczebnie grupy jest ona istotna dla starszego pokolenia – ludzi, którzy doświadczyli wojny. Nieliczni podkreślają jej duże znaczenie przede wszystkim dla pokoleń powojennych.
Wskazania odnoszące się do narodowości są rzadsze: w odczuciu sześciu na stu ankietowanych pamięć o Auschwitz-Birkenau jest obecnie ważna dla Polaków, a w odczuciu trzech na stu – dla Żydów.
Niemal wszyscy badani twierdzą, że pamięć o Auschwitz-Birkenau jest dla nich samych czymś istotnym. Przez ostatnie dwadzieścia lat miejsce tego obozu zagłady w pamięci zbiorowej nie uległo zmianie.
Prezentowane dane pochodzą z badania „Aktualne problemy i wydarzenia” realizowanego w styczniu 2015 roku przez CBOS.
Redakcja strony