Coraz więcej spraw możemy obecnie załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy do tego dostęp do internetu na dowolnym urządzeniu. Postęp technologiczny nie omija również opieki zdrowotnej. Wyrazem tego jest m.in. stworzenie Internetowego Konta Pacjenta. Jak działa ta aplikacja i w jaki sposób można zacząć z niej korzystać?
Internetowe Konto Pacjenta – co to takiego i co daje?
Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Umożliwia szybki i łatwy dostęp do Twoich danych medycznych. To właśnie tam możesz sprawdzić więc m.in. historię leczenia, e skierowań czy recept elektronicznych. W przypadku gdy otrzymasz taką receptę, np. za pośrednictwem strony Erecept.pl, ale przypadkowo skasujesz wiadomość z kodem, będziesz mógł go odzyskać, logując się na Internetowym Koncie Pacjenta.
IKP pozwala też załatwić wiele spraw związanych z leczeniem. Możesz wybrać tam lekarza, pielęgniarkę i położną podstawowej opieki zdrowotnej. W czasie epidemii na IKP widoczne są skierowania na szczepienia przeciw Covid 19 oraz informacje o kwarantannie i izolacji domowej. Opcja Konta Pacjenta Mojego Dziecka pozwala na bieżąco zarządzać również sprawami medycznymi swoich pociech. Znajdziesz też tam informacje o założeniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Konto Pacjenta można nazwać centrum zarządzania sprawami zdrowotnymi, dlatego korzystanie z niego jest rekomendowane każdemu Polakowi.
Jak uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta?
Aby zobaczyć informacje o swoim stanie zdrowia, trzeba się najpierw na IKP zalogować. Dobra wiadomość jest jednak taka, że Internetowe Konto Pacjenta posiada każdy i nie trzeba go zakładać. Dostać się na nie można, korzystając z jednego z dostępnych sposobów logowania. Pierwszy z nich to skorzystanie z profilu zaufanego. Profil zaufany to środek identyfikacji umożliwiający zweryfikowanie tożsamości w Internecie. Założenie profilu zaufanego jest bardzo proste i można to zrobić np. korzystając z bankowości elektronicznej. Do IKP zalogujesz się też, używając dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Konta swoich dzieci znajdziesz w zakładce Uprawnienia. Będą tam przypisane automatycznie, jeśli tylko jesteś osobą, która zgłaszała dziecko do ubezpieczenia. Dostęp online do IKP możliwy jest na każdym urządzeniu bez względu na sposób logowania.
Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta jest więc bardzo łatwy. Wystarczy mieć profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną. W ten sam sposób każdy może sprawdzić Konta swoich dzieci. Tylko kilka kroków wystarczy do tego, byś mógł wszędzie i o każdej porze mieć dostęp do informacji dotyczących twojego stanu zdrowia lub mógł sprawdzić inne dane medyczne.
Redakcja strony