W środę 12 października poznamy laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki przyznawanej młodym naukowcom pracującym w Polsce. W 10. edycji rekomendowano 59 kandydatur. Nagrody zostaną wręczone w krakowskich Sukiennicach.
Jak poinformowała Anna Korzekwa-Józefowicz z NCN, w tym roku kandydatów mogło zgłaszać ponad 650 osób. W gronie nominujących są dotychczasowi laureaci wyróżnienia, byli członkowie Rady NCN i inni wybitni naukowcy. Napłynęło 70 zgłoszeń, niektórzy kandydaci byli wskazani niezależnie przez kilka osób. Ostatecznie rekomendowanych zostało 59 naukowców.
Wyróżnienie przyznawane jest od 2013 roku. „To jedna z naszych najistotniejszych aktywności. Dzięki mocnej pozycji, jakiej dorobił się NCN w polskiej nauce, nagroda cieszy się dużym prestiżem, konkurencja jest spora, otrzymują ją naprawdę bardzo dobrzy naukowcy” – mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki, cytowany w prasowym komunikacie.
Nagrodę NCN mogą otrzymać badaczki i badacze, którzy nie przekroczyli 40. roku życia, a ich znaczące osiągnięcia naukowe w zakresie badań podstawowych są udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskich jednostkach naukowych.
Wyróżnienie jest przyznawane w trzech obszarach nauk: humanistycznych, społecznych i o sztuce, ścisłych i technicznych oraz o życiu. Podstawowym kryterium oceny tych osiągnięć jest ich doskonałość naukowa i międzynarodowa rozpoznawalność. Kapituła Nagrody NCN złożona jest z członków Rady i Dyrektora NCN.
Nazwiska laureatów tegorocznej nagrody zostaną ogłoszone 12 października w Sukiennicach.
Wśród dotychczasowych laureatów wyróżnienia jest m.in. ośmioro uczonych, którzy otrzymali granty Europejskiej Rady ds. Badań. W 2021 roku po raz pierwszy Nagrodę NCN odebrało dwóch naukowców z zagranicy pracujących w Polsce – prof. Sebastian Glatt z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Jonatan Gutman z Instytutu Matematycznego PAN.
Na listopad i grudzień zaplanowane są wykłady popularnonaukowe laureatów, które będą transmitowane online.
Serwis PAP – Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.
PAP – Nauka wPolsce
kol/ ekr/
Redakcja strony