Wzrost poparcia społecznego dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Wojna na Ukrainie, która spowodowała problemy na rynku paliw i wzrost cen, przyczyniła się do zwiększenia akceptacji planów budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju. Odsetek zwolenników powstania elektrowni jądrowych w Polsce wzrósł z 39% w maju 2021 roku do 75% obecnie, a więc aż o 36 punktów procentowych. Oznacza to, że poparcie dla rozwoju energetyki jądrowej w naszym kraju jest obecnie znacznie wyższe niż kiedykolwiek wcześniej, biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki badań CBOS.

Poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce dominuje obecnie we wszystkich uwzględnionych w analizach grupach społeczno-demograficznych. Nadal jednak pozostaje ono istotnie niższe wśród kobiet (64%) niż wśród mężczyzn (87%).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (391) przeprowadził CBOS w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 listopada 2022 roku na próbie liczącej 1038 osób (w tym: 58,5% metodą CAPI, 24,0% – CATI i 17,5% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

Pin It

Komentowanie zakończone.