Nieświeży oddech może być problematyczny, zwłaszcza w kontaktach z innymi ludźmi. Pojawia się on nie tylko w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Jak poradzić sobie z nieświeżym oddechem? Poznaj domowe i profesjonalne metody.
Przyczyny nieświeżego oddechu
Przyczyn nieświeżego oddechu jest wiele. Najczęściej problem ten wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej, ale nie zawsze. Inne czynniki wpływające na wystąpienie halitozy to:
- palenie papierosów,
- suchość w ustach,
- choroby zębów,
- zapalenie migdałków,
- choroby ze strony układu pokarmowego,
- choroby metaboliczne.
Nieświeży oddech o poranku jest naturalnym stanem. Znika po pierwszym posiłku lub po umyciu zębów. Halitoza jest natomiast zjawiskiem, w którym brzydki zapach jest wyczuwalny także przy zamkniętych ustach. Jej pojawienie się może wskazywać na choroby ogólnoustrojowe, jak np. cukrzyca.
Domowe sposoby na nieświeży oddech
Istnieje wiele domowych sposobów na nieświeży oddech. Wśród nich można wyróżnić m.in. płukanie ust sokiem z cytryny z dodatkiem wody, jednak takie rozwiązanie niekiedy prowadzi do uszkodzenia szkliwa. Na nieświeży oddech pomaga też herbata imbirowa, pełna olejków eterycznych. Nieprzyjemny zapach usuwają także ziarna kawy.
Domowe metody działają jednak krótkotrwale i nie walczą z przyczyną problemu. Mogą pomóc ukryć nieprzyjemny zapach, ale ich stosowanie nie wystarczy. Jeśli problem halitozy jest długotrwały, konieczne jest odwiedzenie specjalisty i wdrożenie leczenia farmakologicznego oraz stosowanie specjalnych kosmetyków do higieny jamy ustnej.
Kosmetyki na nieświeży oddech
Niekiedy zmiana higieny jamy ustnej pozwala na skuteczne pozbycie się problemu halitozy. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem okazuje się włączenie do swojej rutyny płynów do płukania jamy ustnej, nitkowania i mycia zębów do najmniej dwa razy dziennie. Warto korzystać z kosmetyków, które powstały z myślą o walce z nieświeżym oddechem.
– Pasta czy płyn do płukania ust z problemem nieświeżego oddechu powinny skutecznie zwalczać bakterie odpowiedzialnych za nieprzyjemną woń. Takie kosmetyki często wzbogaca się substancjami nawilżającymi, jak np. aloes. Pozwala to poradzić sobie ze stanami zapalnymi i podrażnieniami w obrębie jamy ustnej – mówi specjalista z firmy SUNSTAR będącej producentem preparatów do higieny zębów.
Nieświeży oddech a konsultacje z lekarzem
Jeśli zmiana higieny jamy ustnej, rzucenie palenia czy lepsze odżywianie nie pomagają, konieczna jest wizyta u dentysty. Specjalista sprawdzi, czy nie doszło do rozwoju chorób uzębienia. Wskazana jest także konsultacja z internistą. Nieprzyjemny oddech może wynikać z chorób układu pokarmowego lub cukrzycy. Jeśli żadne metody walki z halitozą nie pomagają, warto wykonać podstawowe badania krwi.
Profilaktyka jako sposób na nieświeży oddech
Aby uniknąć problemu nieświeżego oddechu, dobrym pomysłem jest wdrożenie działań profilaktycznych odpowiednio wcześnie. Zaleca się odwiedzanie dentysty co najmniej raz w roku. Jeśli masz tendencję do częstszego występowania zapalenia dziąseł czy problemów z uzębieniem, warto korzystać z pomocy specjalisty co kilka miesięcy. Choroby tego typu mogą być bowiem bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.
Redakcja strony