We wrześniu CBOS zapytał respondentów o ich stosunek do tworzenia przez żyjących w Polsce Ukraińców własnych szkół, ośrodków kultury, dzielnic, a także cerkwi. Wyniki pokazują, że takie działania budzą raczej niechęć – odpowiedzi na każde zadane przez nas pytanie są w przeważającej mierze negatywne. Dość podzielone – choć raczej krytyczne – są opinie odnośnie do tworzenia w naszym kraju ukraińskich ośrodków kultury (48% głosów przeciwnych wobec 42% przychylnych). Nieco wyraźniejszy opór budzą cerkwie (51% przeciwnych wobec 39% popierających), a tym bardziej ukraińskie szkoły (58% przeciwnych wobec 31% przychylnych). Natomiast ukraińskim dzielnicom w dużych polskich miastach sprzeciwia się już zdecydowana większość Polaków (87% wobec 7% głosów przychylnych).
Warto przyjrzeć się zależnościom między odpowiedziami badanych a ich charakterystykami socjodemograficznymi, zwłaszcza w przypadku pytania o ukraińskie ośrodki kultury, które najbardziej podzieliło respondentów. Jak się okazuje, zwolenników ich tworzenia znajdujemy ponadprzeciętnie często wśród mężczyzn, osób w wieku 25–34 lata, mieszkańców większych miejscowości, ankietowanych lepiej wykształconych, o wyższych dochodach per capita oraz niepraktykujących religijnie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (401) przeprowadził CBOS w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 września 2023 roku na próbie liczącej 1073 osoby (w tym: 62,7% metodą CAPI, 23,4% – CATI i 13,9% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
Redakcja strony