Edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym

Edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym – powiedział w środę w Akademii Muzycznej w Krakowie prezydent Andrzej Duda. Zapewnił przedstawicieli uczelni o wsparciu budowy nowej siedziby przy ul. Skrzatów.

Prezydent RP wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Jak przypomniał, to druga najstarsza uczelnia muzyczna w Polsce. „Spotykamy się w roku jubileuszowym. Można powiedzieć tutaj w Akademii podwójnie jubileuszowym. Po pierwsze: to 135 lat, odkąd powstała uczelnia (…). To także i rok 90. rocznicy urodzin patrona uczelni i jej wieloletniego rektora, naszego, ale także nie tylko naszego wybitnego kompozytora pana prof. Krzysztofa Pendereckiego” – mówił Duda i dodał, że Penderecki jest „wciąż na nowo odkrywanym źródłem inspiracji dla młodych kompozytorów, dla muzyków, ale też dla twórców innych dziedzin sztuki; jest znakiem rozpoznawczym polskiej muzyki współczesnej”.

„Edukacja artystyczna jest czymś więcej niż tylko wyzwaniem intelektualnym. Studia muzyczne łączą elementy formowania intelektualnego z doskonaleniem umiejętności warsztatowych i pielęgnowaniem wrażliwości na piękno. Takie właśnie wykształcenie otrzymuje się w tych murach” – powiedział do zgromadzonych na uroczystości.

Nawiązując do prośby rektora Akademii o wsparcie budowy nowej siedziby uczelni przy ul. Skrzatów, zapewnił, że „ze wszystkich sił” będzie starał się wesprzeć tę inwestycję jako prezydent, a także po zakończeniu kadencji.

„Uważam ją za absolutnie jedną z najważniejszych, które są do realizacji w Krakowie. (…) Budowa nowej siedziby wynika nie tylko z potrzeby rozwoju uczelni, ale jest także realizacją woli jej patrona, który znany był z dbałości o należyte warunki pracy” – mówił o planowanej budowie siedziby przy ul. Skrzatów.

Jak zwrócił uwagę, krakowska Akademia Muzyczna nie miała do tej pory istotnego zastrzyku infrastrukturalnego, finansowego, a z racji ogromnego dorobku należy się jej wsparcie.

Obecnie główna siedziba Akademii Muzycznej mieści się w zabytkowej kamienicy przy ul. św. Tomasza.

„Zabytkowa, przestarzała infrastruktura Akademii jest od lat hamulcem rozwoju uczelni i stoi w rażącej sprzeczności z merytoryczną pozycją uczelni w kraju i Europie. Naszą największą, pilną potrzebą jest budowa nowej siedziby Akademii na posiadanym przez nią od 10 lat terenie przy ul. Skrzatów” – podkreślił rektor uczelni prof. Wojciech Widłak.

Jak dodał, obecna infrastruktura lokalowa Akademii to mniej niż połowa potrzeb – to niecałe 8,5 tys. mkw. wobec potrzebnych 20 tys. mkw.

„Tego rodzaju dysproporcje stawiają nas w sytuacji walki o przetrwanie w kolejnym roku kształcenia” – powiedział rektor.

Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczny nowej siedziby został rozstrzygnięty w zeszłym roku. Gotowy jest projekt budowlany. Uczelnia czeka na zgodę na pozwolenie na budowę. Następnie będzie musiała wyłonić generalnego wykonawcę i rozpocząć budowę, na którą – jak zaznaczył rektor – finansowanie ma być zapewnione z budżetu państwa na mocy ustawy. Inwestycja będzie kosztować co najmniej 300 mln zł.

„Do dalszego postępu niezbędne są decyzje i działania władz państwowych” – podkreślił prof. Widłak.

W swoim wystąpieniu mówił też o tym, że ostatni rok był trudny dla uczelni, m.in. ze względu na wojnę w Ukrainie oraz inflację. Udało się jednak utrzymać równowagę budżetową.

Mówiąc o pauperyzacji pracowników Akademii wyraził nadzieję, że w 2024 r. dojdzie do waloryzacji wynagrodzeń w uczelniach artystycznych.

Podczas inauguracji zasłużeni pracownicy otrzymali odznaczenia od Prezydenta RP oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„To wyraz uznania dla państwa szczególnych zasług na niwie muzyki, lecz także szeroko rozumianej kultury i nauki. Serdecznie dziękuję za to, że dzielą się państwo swoimi talentami z nami i słuchaczami, odbiorcami sztuki, melomanami i życzę państwu powodzenia zarówno w realizacji planów związanych z ta piękną pasją, jak i również prywatnych osobistych” – powiedział Duda życząc „niewyczerpanej inspiracji do uprawiana twórczości muzycznej”.

Zwracając się do studentów życzył im wielu sił do zgłębiana wiedzy i doskonalenia umiejętności warsztatowych. „Życzę też cierpliwości w pielęgnowaniu tej tajemniczej wrażliwości, która czyni państwa artystami” – mówił i ocenił: „Muzyka jest szczególną dyscypliną nauki, która ma moc integrowania ludzi, bo jest tworzona dla jej najczęściej wspólnego wykonywania”. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ dsr/ mhr/

Pin It

Komentowanie zakończone.