Dr hab. Piotr Skowron, informatyk z UW, otrzymał nagrodę stowarzyszenia The Society for Social Choice and Welfare, przyznawaną młodym naukowcom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teorii wyboru społecznego. Badania informatyka dotyczą usprawnień w systemie liczenia głosów w głosowaniu na projekty w budżecie obywatelskim.
Nagroda jest przyznawana młodym (do 40 r.ż.) uczonym o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie teorii wyboru społecznego. Wśród laureatów znajdziemy wielu wybitnych ekonomistów i informatyków.
Nagrodę w tym roku przyznano ex aequo Piotrowi Skowronowi z UW, a także Souvikowi Royowi z Indyjskiego Instytutu Statystycznego w Kalkucie.
Piotr Skowron pracuje nad takim systemem liczenia głosów w głosowaniu na projekty w budżecie partycypacyjnym, aby bardziej sprawiedliwie rozdzielać środki pomiędzy wyborców i w efekcie zwiększyć zadowolenie z wyników.
Głosowanie większościowe stosowane teraz w budżecie partycypacyjnym ma tę zaletę, że urzędnikom samorządu łatwo wskazać, które projekty wygrały. No bo – w największym skrócie – wygrywają zwykle projekty, które dostały najwięcej głosów (lub uzyskały najwięcej punktów poparcia). Czy jednak łatwość w wyłonieniu zwycięzców powinna być najważniejszą cechą decydującą o wyborze metody wyborczej? Może głównym celem powinno być to, aby finansowane projekty jak najlepiej odzwierciedlały preferencje wyborców? A to nie są te same sprawy.
Dlatego Piotr Skowron proponuje opracowany przez siebie algorytm liczenia głosów metodą proporcjonalną – to tzw. metoda równych udziałów, która pozwoli uwzględnić preferencje jak największej liczby wyborców, a nie tylko głosy większości.
Pomysł ten ma tę zaletę, że dla obywateli nic w głosowaniu się nie zmienia. Różnica tkwi tylko w sposobie wyłaniania finansowanych projektów na podstawie tych samych głosów. Metodę równych udziałów można więc połączyć z formatami głosowania stosowanymi w różnych miastach: np. z głosowaniem przez aprobatę (wyborca zaznacza wszystkie projekty, które popiera) czy głosowaniem w skali (wyborca przyznaje projektom punkty).
Algorytm, który proponuje badacz, to nowoczesna odmiana głosowania metodą proporcjonalną. Metody proporcjonalne zaś same w sobie to nic nowego – jedną z nich jest choćby metoda D’Hondta, której używa się w Polsce podczas wyborów do Sejmu. (Szczegóły rozwiązania w rozmowie z Piotrem Skowronem).
W marcu Piotr Skowron został laureatem ERC Research Starting Grant.
PAP Nauka w Polsce
lt/ zan/
Redakcja strony