Gruzja zmierza w kierunku UE, ale członkostwo pozostaje odległym marzeniem

Na zbliżającym się szczycie Unii Europejskiej, podczas którego głównym tematem będzie Ukraina, Gruzja również poszuka swojej szansy na przyspieszenie wstąpienia do Unii Europejskiej. Według sondaży nawet 90% obywateli Gruzji popiera akcesję do UE, a flagi europejskie powiewają w jej stolicy w Tbilisi, zdobiąc budynki rządowe, firmy i prywatne domy.

Jednak entuzjazm ten nie wystarczy, aby zapewnić Gruzji status kandydacki. Rządząca partia Gruzińskie Marzenie oficjalnie popiera członkostwo w UE i NATO, ale jej dotychczasowy dorobek w zakresie reform wzbudza poważne wątpliwości. Stosunek rządu do Rosji również irytuje Brukselę.

Gruzja złożyła wniosek o członkostwo w UE w marcu 2022 r., razem z Ukrainą i Mołdawią. W zeszłym miesiącu Komisja Europejska zaleciła przyznanie Gruzji statusu kandydackiego, ale jednocześnie podkreśliła, że może on zostać odebrany, jeśli nie zrealizuje uzgodnionych reform.

Jednym z istotnych punktów spornych jest polityka zagraniczna, gdzie partia Gruzińskie Marzenie poprawiła relacje z Moskwą. Mimo braku popularności Rosji wśród Gruzinów, kraj ten nie nałożył sankcji na Rosję, jak to zrobiła UE oraz przywrócił bezpośrednie loty, które zostały zawieszone w 2019 r.

Innym postulatem UE jest ograniczenie wpływów bogatych potentatów. Założycielem partii rządzącej jest miliarder Bidzina Ivaniszvili. Partia ta została również oskarżona o autorytaryzm.

Źródło: Reuters

Pin It

Komentowanie zakończone.