Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów pt. „Samotność – wolność czy więzienie”, które odbędą się w marcu 2024 r. w Warszawie. 14 lutego Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczęło rejestrację na wydarzenia. To początek cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” skierowanego do studentów.
Opublikowany w sierpniu 2022 r. przez Instytut Pokolenia „Raport o samotności” wskazuje, że 53 proc. Polaków doświadcza poczucia samotności, niemal dwie piąte (39 proc.) deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczone, a ponad jedna trzecia Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić (35 proc.). Poczucie samotności/osamotnienia dotyka niemal co drugiej młodej osoby (46 proc.), w szczególności młodych mężczyzn – 55 proc. mężczyzn do 24. roku życia doświadcza silnego poczucia samotności.
O wpływie samotności na człowieka eksperci i uczestnicy rozmawiać będą podczas debaty „Samotność – wolność czy więzienie?”, która odbędzie się 7 marca o godz. 18:00. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów, na które organizatorzy zapraszają 12, 21 oraz 26 marca o godzinie 18:00, zapisy na warsztaty trwają do 8 marca, będzie mogło wziąć z nich udział 20 osób.
Zapisy – https://www.centrumjp2.pl/wydarzenia/samotnosc-wolnosc-czy-wiezienie/
DEBATA – 7 MARCA GODZ. 18:00, CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II, UL. FOKSAL 11, WARSZAWA
Goście debaty:
dr hab. Łukasz Okruszek, prof. IP PAN, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej w Instytucie Psychologii PAN
dr hab. Anny Perkowskiej-Klejman, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej
Prowadzenie: Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II
WARSZTATY – 12, 21, 26 MARCA GODZ. 18:00, CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II, UL. FOKSAL 11, WARSZAWA
Prowadzenie: dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II i Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.
Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.
Debata oraz warsztaty są pierwszymi wydarzeniami z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającego czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci porozmawiają z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich będą psycholodzy, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy. Projekt będzie realizowany w terminie 7.03-20.06.2024.
PROGRAM:
07.03. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Samotność – wolność czy więzienie?”
04.04. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Pełnia – razem czy osobno?”
09.05. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Zaufanie – siła czy słabość?”
06.06. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Nagość – piękno czy wstyd?”
Patroni medialni: Instytut Tertio Millennio, Filozofuj!, MojaSocjologia.pl, Więź
Zobacz
Informacja o wydarzeniu
Strona wydarzenia na FB
Redakcja strony