Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 400 mln zł na zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami możliwości skorzystania z oferty polskich uczelni. Środki na ten cel pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, a nabór wniosków potrwa od 8 kwietnia do 28 czerwca.
Celem konkursu „Uczelnie coraz bardziej dostępne” jest niwelowanie barier w dostępie do edukacji na poziomie wyższym. Chodzi o realizację zasad równych szans i niedyskryminacji poprzez m.in. zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz taką organizację procesu kształcenia, która zapewni dostosowanie studiów do potrzeb wszystkich studentów, w tym tych z niepełnosprawnościami.
Jak poinformowało NCBR, chodzi o to, aby wspomóc polskie uczelnie w podejmowaniu aktywnych działań, dzięki którym otworzą się one na studentów ze szczególnymi potrzebami.
„Wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia (…) w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji na każdym etapie życia jest fundamentalne w efektywnym procesie kształcenia. Dostępność musi być standardem, aby wszyscy studenci mogli na równi korzystać ze swoich praw” – podkreślił prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, cytowany w komunikacie dla mediów.
Maksymalna wartość dofinansowania w ramach projektu wynosi 8 milionów złotych. Limit nie uwzględnia wartości wkładu własnego. Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem systemu SOWA EFS. Na przeprowadzenie oceny Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewiduje maksymalnie 120 dni w zależności od liczby zgłoszonych wniosków w konkursie.
Więcej informacji na stronie organizatora. (PAP)
Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska
uka/ bar/
Redakcja strony