Krystyna Wojcik
Piszę akademicką pracę promocyjną – licencjacką, magisterską, doktorską
Książka „Piszę akademicką pracę promocyjną – licencjacką, magisterską, doktorską” z 2012 r. jest już ósmym udoskonalonym i uzupełnionym wydaniem poradnika dla osób przygotowujących prace dyplomowe. Najnowsze wydanie skierowane jest do autorów prac licencjackich, magisterskich i doktorskich, a także do ich promotorów.
Autorka, prof. Krystyna Wojcik to absolwentka i pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także prekursorka akademickiego wykładu z public relations, uhonorowana wszystkimi dotychczasowymi odznaczeniami środowiska zawodowego z tej dziedziny. Poradnik wyszedł nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, zajmującego się publikacjami dla specjalistów z zakresu prawa, ekonomii, biznesu i finansów.
Struktura książki odpowiada trzem głównym etapom tworzenia pracy dyplomowej, wyróżnionym przez autorkę. Pierwszy związany jest z wyborem tematu, określeniem pytań i problemów badawczych, zdefiniowaniem pojęć. Drugi dotyczy metod badania, a trzeci ostatecznego ustalenia rezultatów badań i opracowania redakcyjnego.
Ponadto Krystyna Wojcik przeprowadziła analizę regulacji prawnych i uczelnianych dotyczących wymagań i trybu osiągania tytułu zawodowego licencjata i magistra, a także stopnia naukowego doktora. Określiła czym różnią się te trzy typy prac, odpowiedziała na pytanie jakie cele muszą spełniać.
Ostatni rozdział dedykowany jest doktorantom. Chociaż nie jest zbyt obszerny (niecałe 11 stron) to porusza jedynie specyficzne zagadnienia, odnoszące się do kandydatów na doktorów. Pozostałe wymagania są tożsame z tymi, które dotyczyły magistrantów i licencjatów, więc zostały omówione wcześniej. W rozdziale tym zawarto uwagi na temat przewodu doktorskiego w świetle najnowszych polskich przepisów, przedstawiono obowiązujące doktoranta zasady metodyczne i kryteria oceny.
Szczególnie warta polecenia jest część dotycząca planu i struktury pracy dyplomowej, a także rozdział w którym omówiono zagadnienie prowadzenia badań, wyboru metod, opracowania wyników i ich pisemnej prezentacji. Dość dobrze została przedstawiona technika ankiety i wywiadu, jak również wartościowe wydają się podpowiedzi dotyczące tego jak zachować logikę wywodu i przeprowadzić argumentację, tak aby była spójna i wzajemnie niesprzeczna.
Najwięcej korzyści z lektury wyniosą studenci kierunków ekonomicznych, ponieważ przykłady zawarte w „Piszę akademicką pracę promocyjną” dotyczą właśnie tej dziedziny wiedzy. Jednak również pozostali studenci nauk społecznych i humanistycznych nie powinni czuć się poszkodowani i nie będą mieli trudności żeby z niej skorzystać, ponieważ porady tam zawarte mają charakter uniwersalny.
Język jakim posługuje się autorka jest zrozumiały i precyzyjny. Nie używa ona specjalistycznych czy wieloznacznych pojęć. Zarówno konstrukcja całej książki jak i poszczególnych jej części zdradzają bogate doświadczenie autorki w pisaniu różnego rodzaju tekstów i konieczność tłumaczenia pewnych złożonych spraw mniej obeznanym, najczęściej młodym adeptom nauki.
„Piszę akademicką pracę promocyjną – licencjacką, magisterską, doktorską” jest świetnym poradnikiem, który mogę polecić z czystym sumieniem. Warto się w niego zaopatrzyć, ponieważ będzie służył nie tylko przy pisaniu pracy licencjackiej, ale także magisterskiej i doktorskiej. Można również wykorzystać zawartą w nim wiedzę przy pisaniu innych publikacji naukowych.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności