Naukowcy i studenci zainteresowani stypendiami Fulbrighta i współpracą z amerykańskimi uczelniami mogą do czwartku zgłaszać chęć udziału w Dniu Fulbrighta. W czasie spotkania zapoznają się m.in. z ofertą stypendialną Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 23 marca w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
„Program Fulbrighta w Polsce jest jednym z największych programów stypendialnych dla studentów, badaczy, naukowców i artystów z Polski oraz z USA, w Europie Środkowej i Wschodniej” – powiedziała rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna. Dodała, że co roku przyznawanych jest ponad 8 tys. stypendiów, z czego 80 w Polsce.
W czasie Dnia Fulbrighta uczestnicy wysłuchają wykładu na temat relacji polsko-amerykańskich, który wygłosi dyrektor Departamentu Ameryk Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dr Grzegorz Kozłowski, poznają doświadczenia stypendysty Fulbrighta w Instytucie Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego w Weryni prof. Dana Orena z Uniwersytetu Yale.
W czasie spotkania będzie można także zapoznać się z ofertą stypendialną Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać stypendium. Dodatkową atrakcją Dnia Fulbrighta będzie możliwość udziału w warsztatach dotyczących wystąpień publicznych.
Dzień Fulbrighta organizowany jest w Polsce po raz drugi. Gościem honorowym spotkania będzie konsul generalna USA w Krakowie Ellen Germain, a honorowym patronatem imprezę objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Program Fulbrighta, który został opracowany przez amerykańskiego prawnika, profesora akademickiego i polityka – senatora Jamesa Williama Fulbrighta (1905-1995) dotyczy wymiany naukowej pomiędzy USA i innymi krajami. Uzyskał podstawy prawne w 1946 r. na mocy ustawy zatwierdzonej przez Kongres USA i podpisanej przez prezydenta Harry’ego Trumana.
Fundusze na Program Fulbrighta zatwierdza Kongres USA. W różnych krajach działa 51 Komisji Fulbrighta, które w imieniu rządu amerykańskiego i rządów miejscowych sprawują bezpośrednią pieczę nad realizacją programu.
Program działa w 155 krajach. W Polsce jego realizacja trwa od 1959 r., uczestniczyło w nim łącznie ok. 4 tys. osób. Od lat dziewięćdziesiątych pieczę nad tym sprawuje Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta.
Program wspiera działalność z dziedziny nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty, kultury i sztuki; korzystają z niego przedstawiciele środowisk nauki, kultury i sztuki, studenci, stażyści, wykładowcy, nauczyciele i dziennikarze. W ramach tego programu wybitni naukowcy mogą wyjeżdżać na staże na amerykańskie uczelnie, a amerykańscy naukowcy na staże zagraniczne. Absolwentami jest już ponad 325 tys. osób na całym świecie.
Do grona Polaków stypendystów Fulbrighta należą politycy i naukowcy: Leszek Balcerowicz, Marek Belka, Henryka Bochniarz, Włodzimierz Cimoszewicz, Danuta Huebner czy Grzegorz Kołodko, a także reżyser Juliusz Machulski i dyrygent Antoni Wit. Wśród znanych zagranicznych stypendystów wymienia się m.in. kompozytora Philipa Glassa, pisarza Umberto Eco czy aktorkę Faye Dunaway.
Redakcja strony