Nauki społeczne mają się dobrze. Opinia o nich – gorzej!

Mity, stereotypy, prześmiewcze memy – to współcześnie najczęściej dotyka absolwentów nauk społecznych. Wyrok bezrobocia jest zaś odleglejszy, niż nam się wydaje. Adepci nauk społecznych są coraz częściej zatrudniani w biznesie, administracji publicznej oraz organizacjach pozarządowych. Na straży dobrego imienia nauk społecznych od niedawna stoją organizatorzy projektu „Absolutnie użyteczne nauki społeczne” z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Jak wynika z raportu American Academy of Arts & Science społeczeństwo i gospodarka do dobrego funkcjonowania potrzebuje osób, które potrafią myśleć krytycznie, znają inne kultury oraz posługują się wieloma językami. Absolwenci nauk społecznych te kryteria spełniają. To właśnie oni posiadają umiejętności potrzebne w dyplomacji, marketingu, HR czy w branży PR.

„Studia przede wszystkim powinny otwierać horyzonty, powinny uczyć samodzielności w myśleniu, kreatywności, pracy w grupie, krytycznej lektury. I te wszystkie rzeczy doskonale się ćwiczy na studiach społecznych” – mówi dr Marta Cobel-Tokarska, wykładowczyni Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Skąd więc tak słaba opinia na temat nauk społecznych? Przyczyn należy dopatrywać w zjawisku „nadprodukcji” absolwentów. Rocznie blisko 20 tysięcy studentów kończy kierunki takie jak socjologia, psychologia, czy pedagogika. Czy wszyscy są skazani na bezrobocie? Odpowiedź brzmi: nie.

Z Analizy Marcina Jędrzejczaka (portal obserwatorfinansowy.pl) wynika, iż w przyszłości kompetencje, które zdobywa się studiując nauki humanistyczne i społeczne będą bardzo przydatne. Do 2018 r., w Stanach Zjednoczonych odnotowany zostanie niedobór aż 1,5 miliona specjalistów z zakresu analizowania danych i wykorzystywania ich do podejmowania strategicznych decyzji.

Jak powiedział kiedyś Steve Jobs, jego firma opiera się na „mariażu technologii ze sztukami wyzwolonymi i humanistyką”. Umiejętności takie jak: kreatywność, odporność na stres, komunikatywność, zarządzanie zespołem – dziś niezbędne są w każdej branży.

Projekt „Absolutnie użyteczne nauki społeczne” to inicjatywa mająca na celu wskazać młodym ludziom, że jeżeli pasjonują się kierunkami powiązanymi z naukami społecznymi, powinni wybrać właśnie tę ścieżkę. Trendy na rynku pracy są optymistyczne. Jedynym warunkiem jest to, aby przyszli adepci byli dobrze przygotowani do zawodów, które w przyszłości będą wykonywać. Przy takim podejściu sukces jest gwarantowany!

„Nauki społeczne to dobra przygoda, ważne zadanie. Zachęcam tych, ale tylko tych którzy czują wewnętrznie, że to jest ich życie, to jest ich pasja. W naukach społecznych potrzebni są ludzie, którzy kochają ludzi. Ludzie którzy potrafią wczuć się w problemy innych, potrafią je rozwiązywać, potrafią wbrew wichrom i burzom iść do przodu, żeby pomóc drugiemu człowiekowi” – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie jest najstarszą, państwową uczelnią o profilu pedagogicznym w Polsce. Jednostki uczelni aktywnie uczestniczą w realizacji przedsięwzięć badawczych z obszarów takich dyscyplin jak pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, socjologia, praca socjalna. Uczelnia skupia najwyższej klasy specjalistów. Obecnie na uczelni studiuje blisko 7 000 studentów.

Pin It

Komentowanie zakończone.