30 czerwca prof. Elie Wiesel, żydowski pisarz, twórca terminu Holokaust, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość odbędzie się w synagodze w Nowym Jorku- poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa uczelni Monika Wiertek.
W uroczystości w Fifth Avenue Synagogue uczestniczyć będą rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. prof. Wojciech Zyzak, prorektor ks. prof. Józef Stala oraz laudator bp Tadeusz Pieronek.
Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II podjął decyzję o nadaniu doktoratu honorowego prof. Eliemu Wieselowi 15 grudnia zeszłego roku.
W ten sposób – jak podkreśliła rzeczniczka uczelni – społeczność akademicka, chce wyrazić uznanie za dorobek naukowy prof. Wiesela w zakresie filozofii, judaistyki i literatury, za wybitną twórczość literacką, ale przede wszystkim za jego zaangażowanie na rzecz pokoju oraz obrony prawdy i godności człowieka.
W uchwale Senatu podkreślono także niestrudzone podejmowanie przez prof. Wiesela wysiłków „zmierzających do głębszego zrozumienia przez społeczeństwa zbrodni Holokaustu oraz przybliżanie stanowiska żydowskiego w tej sprawie” oraz „wydobycie z zapomnienia i przywrócenie świadomości zbiorowej Polaków postaci Jana Karskiego – bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego”. Senat uczelni wśród zasług noblisty wskazał piętnowanie, poprzez programy edukacyjne skierowane do młodzieży i inne działania fundacji The Elie Wiesel Foundation for Humanity, zbrodni ludobójstwa, antysemityzmu, nietolerancji, obojętności i ksenofobii oraz poparcie dla „Solidarności” w trudnych dla polskiej demokracji latach 80.
Elie Wiesel urodził się w 1928 r. w miasteczku Sygiet w Rumunii, w ortodoksyjnej rodzinie chasydzkiej. W 1944 r. wszystkich Żydów z miasteczka deportowano do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Matka i młodsza siostra Elie Wiesela nie przeżyły Auschwitz. On sam z Auschwitz trafił do obozu w Buchenwaldzie; tam wraz z dwiema starszymi siostrami doczekał wyzwolenia w 1945 r. przez oddziały aliantów.
Po wojnie Wiesel studiował literaturę, psychologię i filozofię na Sorbonie w Paryżu. Jako dziennikarz współpracował z francuskimi i izraelskimi mediami.
Jest autorem 800-stronicowej książki „Un di Velt Hot Geshvign” („A świat pozostał milczący”), napisanej w języku jidysz. W 1958 r. ukazała się na wpół autobiograficzna powieść Wiesela pt. „Noc”. Stała się bestsellerem. Od tamtej pory Wiesel napisał ponad 50 innych utworów; były to powieści, opowiadania, dramaty, opowieści chasydzkie i talmudyczne oraz eseje.
W 1963 r. przyjął obywatelstwo USA. Na amerykańskich uczelniach dał tysiące wykładów, w których koncentrował się na sytuacji Żydów i innych narodów cierpiących prześladowania z powodu swojego wyznania, rasy czy pochodzenia.
Wielokrotnie angażował się w obronę uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych. Za swoją działalność otrzymał w 1986 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski określił go mianem „posłańca ludzkości”. Został nagrodzony za działalność na rzecz pokoju i „przesłanie pokoju, zadośćuczynienia i godności ludzkiej”.
W latach 1980-1986 Wiesel był przewodniczącym amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Zainicjował budowę Amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (United States Holocaust Memorial Museum). W 2005 r. przyznano mu odznaczenie „Dignitas Humana Award”.
Otrzymał tytuł doktora honoris causa wielu uczelni na całym świecie. Uhonorowany Nagrodą Orła Jana Karskiego za „lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holocaustu”. Jest także kawalerem francuskiej Legii Honorowej.
Redakcja strony