Kryzys. Przewodnik
krytyki politycznej
Głęboki kryzys gospodarczy obecnie przestał być jedynie zaszłością historyczną, którą znamy z zakurzonych podręczników. Jest zjawiskiem, jak najbardziej realnym, które może mieć wielorakie konsekwencje. Trudno na dzień dzisiejszy określić jego skalę i stopień wpływu. Jakie były przyczyny kryzysu? Jak mu zapobiegać w przyszłości? Co teraz będzie? To pytania, które zadaje sobie wielu, zaś autorzy „Kryzysu” próbują znaleźć na nie odpowiedzi.
W publikacja Krytyki Politycznej, znalazły się teksty Josepha E. Stiglitza, Paula Krugmana, Roberta Kuttnera, Deana Bakera, wywiad z Benjaminem Barberem i wiele innych. Z polskich autorów można wymienić Piotra Kuczyńskiego, Jacka Żakowskiego, Tadeusza Kowalika. Swoje trzy grosze dołożyli także: Naomi Klein, Robert Frydman, Edmund Phelps, Immanuel Wallerstein, czy Jadwiga Staniszkis.
Dzisiejsze czasy, same w sobie niepewne, generować będą coraz częstsze załamania. Wydaje się, że recepty na ten stan należy szukać w samym systemie. Porządek neoliberalny przestał się sprawdzać. Jest przyczyną wzrostu nierówności i wykwitu cwaniactwa. Jak zatem ma wyglądać nasza przyszłość? Wydaje się, że będzie ona wyznaczona przez wzrost udziału państwa w gospodarce. Interwencjonizm państwowy, przestał być tylko nieprzyjemnym wspomnieniem, obecnie jest koniecznością.
Nie da się zaprzeczyć, że teksty dobrane przez lewicowe wydawnictwo, mogą uchodzić za nieco niereprezentatywne, jednak należy zaznaczyć, że dają one do myślenia. Współczesna wizja świata, porządku jakim się rządzi, zaczęła się chwiać u samych podstaw. Wypracowanie nowej drogi lub „rozbudowa” starej wymaga zapoznania się z różnymi punktami widzenia, spojrzenia na dane zjawisko z wielu perspektyw, aby nie być obarczonym tylko jednostronnym sądem.
Redakcja strony