Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła VII edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.
Uczestnictwo
Pracę do Konkursu może zgłosić autor pracy. Do Konkursu mogą być zgłoszone wyłącznie prace, które nie zostały uprzednio opublikowane i do których przysługują autorowi niczym nieograniczone autorskie prawa majątkowe i osobiste. Autorzy nagrodzonych prac zobowiązują się przekazać majątkowe prawa autorskie do utworu bez dodatkowego wynagrodzenia w zakresie i na zasadach określonych w oświadczeniu dotyczącym praw autorskich i danych osobowych.
Tematyka
Przedmiotem Konkursu jest wybór najlepszej pracy w dwóch kategoriach:
- Prace naukowe (m in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;
- Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.
W konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników
Celem Konkursu jest:
- promocja polskiego rolnictwa oraz tematyki związanej z obszarami wiejskimi;
- popularyzacja wiedzy na temat ważnych zjawisk zachodzących na wsi;
- prezentacja dorobku polskiej wsi;
- promocja młodych naukowców oraz osób zajmujących się tematyką wsi;
- inicjowanie przekształceń polskiej wsi;
- wspieranie lokalnych działań mieszkańców terenów wiejskich;
- wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.
Termin
Zgłoszenia pracy należy dokonać do 31 sierpnia 2015 r.
Nagrody
Kapituła Konkursu dokonuje oceny merytorycznej oraz wyłania laureatów w obu kategoriach. Laureaci otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy zł brutto dla każdego laureata oraz możliwość wydania nagrodzonej pracy drukiem w nakładzie ustalonym przez Kapitułę Konkursu.
Organizator
Organizatorem konkursu jest Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa z siedzibą w Warszawie. Partnerem Konkursu jest Wydawnictwo Naukowe Scholar.
Zobacz
Redakcja strony