Naukowcy zainteresowani popularyzacją dorobku polskiej humanistyki za granicą mają tylko kilka dni na zgłoszenia do modułu „Umiędzynarodowienie” Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Prowadzące konkurs Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego czeka na zgłoszenia do 31 lipca.
Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (NPRH) powstał po konsultacjach z przedstawicielami środowisk humanistycznych w Polsce. Nowa formuła NPRH składa się z trzech modułów – „Tradycja”, „Rozwój” i „Umiędzynarodowienie”. „Umiędzynarodowienie”, podobnie jak „Tradycja” i „Rozwój” składa się z dwóch równoległych konkursów.
W ramach konkursu „Umiędzynarodowienie 3.a” możliwe będzie przetłumaczenie i opublikowanie najwybitniejszych polskich monografii humanistycznych – zarówno nowości, jak i pozycji klasycznych.
Celem konkursu „Umiędzynarodowienie 3.b” jest wydanie zagranicznych wersji najważniejszych polskich czasopism naukowych. Priorytet mają tłumaczenia na język angielski.
Wnioski o finansowanie projektu badawczego w ramach konkursów „Umiędzynarodowienie” 3.a i 3.b należy wypełnić w systemie OSF, a następnie złożyć w formie elektronicznej i papierowej. Nabór trwa do 31 lipca.
NPRH to szereg działań, które mają ułatwić integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową, a młodym naukowcom pomóc w rozwoju kariery naukowej we współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Program ma też upowszechniać osiągnięcia humanistyki polskiej na świecie. Więcej informacji na temat programu jest dostępnych na stronie internetowej.
Redakcja strony