Uniwersytetu Warszawskiego
zaprasza do udziału w konferencji pt.
Białoruś w dyskursie naukowym,
która odbędzie się w dniach 03-04.12.2015 r. w Warszawie.
Do wzięcia udziału w konferencji Katedra Białorutenistyki UW zaprasza przedstawicieli różnych środowisk naukowych z Polski i z zagranicy, m.in. językoznawców, literaturoznawców, kulturoznawców, historyków i socjologów.
Obszary tematyczne (mile widziane są również inne zagadnienia):
- literaturoznawstwo;
- językoznawstwo;
- kulturoznawstwo;
- historia;
- socjologia.
Przez wiele lat po rozpadzie Związku Radzieckiego badania nad kulturą, językiem, społecznością, historią czy polityką byłych republik sowieckich nie cieszyły się w Polsce szczególnym zainteresowaniem, pozostawały domeną ścisłych specjalistów. Była to naturalna reakcja na wymuszone w dobie radzieckiej dominacji wschodnie ukierunkowanie wszelkich kontaktów i działań, w tym także na tle naukowym.
Po niemal ćwierćwieczu życia w nowej rzeczywistości tematyka wschodnia powoli zaczyna się odradzać w polskim dyskursie naukowym. Starszych badaczy pociąga swoją bliskością, połączoną paradoksalnie z kulturową odmiennością, dla młodych zaś stanowi inspirującą egzotykę. Jest też przedmiotem badań na arenie międzynarodowej.
Na tym tle ciekawie zarysowują się badania nad kulturą, językiem, społecznością, historią i polityką Białorusi – bezpośredniego sąsiada Polski, którego specyfika jest mniej znana w naszym kraju niż amerykańska czy francuska.
To tylko niektóre z możliwych ujęć tematyki białoruskiej w polskim dyskursie naukowym. Celem konferencji Białoruś w dyskursie naukowym organizowanej przez Katedrę Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego jest pokazanie w możliwie jak najszerszy sposób kierunków zainteresowań polskich i europejskich badaczy tematyką białoruską oraz potencjalnych pól zainteresowań wyrastających z tego obszaru badawczego.
Miejsce konferencji:
Wydział Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, ul. Szturmowa 4.
Język obrad: polski, białoruski, angielski, rosyjski.
Czas wystąpienia: 20 minut w sekcjach, obrady plenarne – 30 minut.
Opłata konferencyjna: 400 PLN lub 100 euro dla uczestników z krajów Unii Europejskiej, 25 euro dla uczestników z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw i obejmuje materiały konferencyjne, przerwy kawowe i obiady w trakcie obrad oraz publikację materiałów pokonferencyjnych.
Zgłoszenia wraz z abstraktami należy zgłaszać do 15 października 2015 r.
Teksty wystąpień zostaną opublikowane w monografii wieloautorskiej (wymagania edytorskie dotyczące artykułów zostaną przesłane po otrzymaniu przez organizatorów ankiet uczestników).
Zobacz
Strona konferencji