Ach, ta japońska młodzież…

Tlenione, niemal siwe włosy, nienaturalna ciemnobrązowa opalenizna wskazująca na nadmiar solarium, neonowy makijaż, tipsy, cekiny, tandetna biżuteria… To widok, który napotkać można również na polskich ulicach. Zupełny braku umiaru w wymienionych atrybutach kobiecości wykazują jednak Japonki z subkultur: Ganguro oraz jej ekstremalnej wersji Yamanba. Co więcej, to nie jedyne niezwykle interesujące grupy młodzieżowe tego azjatyckiego kraju. Jak się okazuje znacznie więcej wisienek na torcie światowych subkultur pochodzi właśnie z „kraju kwitnącej wiśni”.

Yamanba i Ganguro

Przedstawicielki stylu Yamanba, czy Ganguro zwracają uwagę nie tylko wyglądem, ale również zachowaniem. Przesiadują na ulicach popijając piwo, rozmawiają ze sobą lub przez telefon podniesionym głosem, ćwiczą taniec „para para” opierający się na wykonywaniu skomplikowanych ruchów rękoma. Posługują się one także nową formą językową, tzw. „Gyaru”, która stanowi mieszankę japońskich i angielskich słów ze szczyptą innych udziwnień.

Lolita

Styl wiktoriański oraz rokoko przeżywają współcześnie renesans w kraju wschodzącego słońca. Lolita to jedna z najbardziej znanych japońskich subkultur. Wstążki koronki, falbanki, lakierowane buciki, śliczne parasolki to nieodłączne atrybuty przedstawicielek tej grupy. W jej obrębie możemy wyróżnić dwa, nieco odmienne trendy: gothic oraz sweet. Pierwszy nich charakteryzuje skłonność do ciemnych kolorów, w przeciwieństwie do drugiego, gdzie dominują błękity, biele i róże, a częstym atrybutem staje się pluszowym miś.

Meido

Meido reprezentują dziewczyny w strojach pokojówek. Czarna, bądź granatowa sukienka, biały fartuszek, podkolanówki, bufiaste rękawki tworzą kostium przypominający strój dziewiętnastowiecznej służącej. W przeciwieństwie do białowłosej Yamanba, Medio jest posłuszna, uprzejma, spokojna oraz nienagannie wychowana.

Himegyaru

Czyli odwzorowanie disneyowskich księżniczek z domieszką stylu Paris Hilton. Tu liczy się szyk, styl i… marka. Głowę Himegyaru zdobi nie tylko wymyślna, układana kilka godzin fryzura, ale nieraz także diadem lub korona. Są to po prostu księżniczki w kryształowych pantofelkach.

Otaku

Przedstawiciele tej subkultury to fanatyczni wielbiciele gier wideo, anime i mangi, którzy nie dbają o swój wygląd fizyczny inwestując raczej w swoje hobby. Potrafią oni wydać niewyobrażalne kwoty na gadżety związane z ukochanymi tytułami. Co zaskakujące, tylko oni zyskali opinię osób całkowicie oderwanych od rzeczywistości. Przebieranie się za pokojówki, księżniczki czy Lolity nie robi na mieszkańcach „kraju kwitnących wiśni” szczególnego wrażenia.

Subkultury w Japonii

Pin It

Komentowanie zakończone.