Już od nowego roku akademickiego studenci z zagranicy będą mogli studiować w Polsce na korzystniejszych zasadach. 22 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie resortu nauki w sprawie podejmowania i odbywania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych.
O wchodzących w życie przepisach poinformowano w piątek na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Do tej pory studenci, którzy przyjechali do Polski z zagranicy, musieli ponosić opłaty za całe studia z góry. W przypadku studiów licencjackich student musiał przed rozpoczęciem nauki w Polsce zapłacić za trzy lata. Mniej zamożnym osobom uniemożliwiało to studiowanie w naszym kraju.
Tymczasem od nowego roku akademickiego zagraniczny student będzie płacił osobno za każdy semestr. Nie będzie musiał więc jednorazowo dokonywać dużej opłaty. Oprócz tego, koszty studiów na polskich uczelniach publicznych dla cudzoziemców spadną – to rektorzy będą ustalać wysokość czesnego. Uczelnie będą więc konkurować między sobą, a dzięki niższym stawkom studentów z zagranicy będzie w Polsce jeszcze więcej.
Obecnie w naszym kraju studiuje ponad 46 tys. cudzoziemców. W ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła aż o 10 tys.
Redakcja strony