Nierzadko zwraca się uwagę na trudną sytuację osób zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych, związaną m.in. z brakiem stabilizacji zawodowej. Jak się jednak okazuje, większość osób utrzymujących się z umów-zleceń lub umów o dzieło deklaruje zadowolenie z formy swojego zatrudnienia (53%), a gdyby miały wybór, to aż 59% wolałoby zarabiać tyle co obecnie i pozostać na umowie cywilnoprawnej. Chęć zmiany formy zatrudnienia przy odpowiednio niższym wynagrodzeniu wyraża niespełna jedna trzecia zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.
Gotowość do zmiany formy zatrudnienia wiąże się oczywiście z poziomem zadowolenia z obecnej sytuacji zawodowej, przy czym osoby pracujące na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie, które nie są zadowolone z tej formy zatrudnienia, również nieco częściej wolałyby pozostać na obecnych warunkach (44%), niż przejść na umowę o pracę i zarabiać w związku z tym odpowiednio mniej (41%). Większych wątpliwości nie mają natomiast ci, którzy wyrażają zadowolenie z formy zatrudnienia – w zdecydowanej większości (74%) nie są zainteresowani umową o pracę i związaną z tym zmianą warunków finansowych.
Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia” zrealizowanych w lipcu, sierpniu i wrześniu 2015 roku przez CBOS.
Redakcja strony