Światowi badacze wielu dyscyplin spotkają się w Krakowie na konferencji o utopiach i dystopiach (potocznie mówiąc – antyutopiach). Otwarta dla słuchaczy sesja w dniach 10-13 marca odbędzie się w 500. rocznicę opublikowania słynnego dzieła Tomasza More’a „Utopia”.
Będzie to już trzecie z cyklu międzynarodowych sympozjów z cyklu „Głos Pana”, tym razem pod tytułem „More After More. Utopias & Dystopias 1516-2016” (More po More. Utopie i Dystopie 1516-2016).
Do krakowskiej Willi Decjusza zjadą znawcy utopii z wielu krajów. W trakcie sesji poruszą oni takie tematy, jak historia myśli utopijnej, utopijne i dystopijne przedstawienia w filmie, sztuce, telewizji, grach wideo, muzyce, popkulturze oraz obecność tej problematyki w filozofii, socjologii i ekonomii.
Dystopię utożsamia się zwykle z antyutopią, gdyż oba te gatunki prezentują negatywny obraz porządku społecznego. Jednak badacze literatury fantastycznej rozróżniają te dwa pojęcia. Według Leksykonu polskiej literatury fantastycznonaukowej A. Niewiadowskiego i A. Smuszkiewicza (Poznań 1990), „o ile dystopia wywodzi swoje wizje bezpośrednio z tendencji rozwojowych współczesnej autorowi rzeczywistości, o tyle antyutopia wyprowadza je z przesłanek utopijnych”.
Na konferencji wystąpią znawcy problematyki utopijnej i dystopijnej, m.in. historyk myśli politycznej, prof. Gregory Claeys (Royal Holloway w Londynie, autor m.in. The Cambridge Companion to Utopian Studies), prof. Artur Blaim (Uniwersytet Gdański, autor m.in. Gazing in Useless Wonder. English Utopian Fictions 1516-1800) i prof. Ludmiła Gruszewska-Blaim (Uniwersytet Gdański).
Głównym organizatorem konferencji jest Ośrodek Badawczy Facta Ficta, współorganizatorami zaś Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Stowarzyszenie Willa Decjusza.
Tegoroczna konferencja będzie towarzyszyć obchodom 500-lecia pierwszego drukowanego wydania „Utopii” sir Thomasa More’a. W dziele tym, którego tytuł stał się później symbolem wyobrażeń świetlanej przyszłości, autor stworzył wizję idealnego państwa i systemu społecznego. Akcję umiejscowił w fikcyjnym królestwie na wyspie, przypominającym pod pewnymi względami ówczesną Europę. Książka angielskiego filozofa służyła przez kolejne wieki za inspirację dla niezliczonych utworów literackich i filmowych, snujących wizje wyidealizowanej przyszłości.
Konferencja odbywać się będzie w języku polskim i angielskim
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych słuchaczy na tę sesję, podobnie jak na inne wydarzenia organizowane przez Ośrodek Badawczy Facta Ficta (LINK: factaficta.org). Celem Ośrodka, wedle słów jego twórców, jest „zaszczepienie na gruncie polskim zachodniej refleksji nad współczesną kulturą i nowymi mediami”.
Redakcja strony