Czterech niemieckich uczonych poprowadzi badania w Polsce

Czterech niemieckich uczonych otrzymało stypendia naukowe im. Aleksandra von Humboldta. Dzięki stypendium przyznanemu po raz dziewiętnasty przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej poprowadzą oni badania w wybranym ośrodku naukowym w Polsce.

Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta otrzymują aktywni naukowo, wybitni, niemieccy uczeni, którzy chcą przyjechać do Polski na kilkumiesięczny pobyt naukowy. Przyznaje je Fundacja na rzecz Nauki Polskiej na mocy porozumienia zawartego w 1995 roku przez FNP z Fundacją Humboldta. Każdy laureat podczas udziału w programie otrzymuje stypendium w wysokości 4 tys. euro miesięcznie. W gronie dotychczasowych nagrodzonych znajdują się już 62 osoby.

W dziewiętnastym konkursie wśród wyróżnionych znalazł się: doc dr Johann Jung z Deutsches Elektronen Synchrotron (DESY) w Hamburgu, który podczas sześciomiesięcznego pobytu stypendialnego – we współpracy z dr. Krzysztofem Kutakiem – będzie realizował projekt badawczy w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Drugi z nagrodzonych dr Tord Riemann z Deutsches Elektronen Synchrotron (DESY) w Zeuthen podczas sześciomiesięcznego pobytu stypendialnego będzie realizował badania na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prace poprowadzi we współpracy z prof. Januszem Gluzą.

Wśród uhonorowanych znalazł się też prof. Michael Feig z Michigan State University. Podczas trzymiesięcznego pobytu stypendialnego będzie realizował projekt badawczy w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy dr hab. Joanną Trylską.

Na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego swoje badania poprowadzi z kolei prof. Christian Rathmann z Uniwersytetu w Hamburgu. Będzie współpracował z dr. Pawłem Rutkowskim.

Nazwa stypendium, poprzez imię patrona, nawiązuje do tradycji współpracy naukowców polskich i niemieckich. Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.