Instytut Badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie Trybunalskim,
ZS „Strzelec” OSW Jednostka Strzelecka 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego
zapraszają do udziału
w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt.
Przewroty antyparlamentarne – tradycja i współczesność.
Antecendencje – przebieg – legalizacja,
która odbędzie się w dniach 30-31 maja 2016 r. w Piotrkowie Trybunalskim, w 90. rocznicę legalizacji przewrotu majowego i uchwalenia noweli sierpniowej.
Współczesny konflikt instytucji państwowych z parlamentem w roli głównej, występującym zarówno w roli przedmiotu, jak i podmiotu sporu politycznego, skłania do postawienia pytań o rolę izb ustawodawczych w działaniach wymierzonych w podstawy ustrojowe państw i funkcjonowanie społeczeństw. Zbliżająca się rocznica wypadków majowych 1926 r. stanowi doskonały pretekst do podjęcia próby przedstawienia i usystematyzowania wiedzy na temat wydarzeń będących wprost lub noszących znamiona coup d’etat od czasów nowożytnych do współczesnych.
Celem konferencji będą rozważania na temat przyczyn, przebiegu i konsekwencji działań antysystemowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych wydarzeń, które godząc w istniejący system prawny postrzegane były przez inicjatorów „sprzeciwu” jako jedyna droga zaprowadzenia ładu społecznego bądź politycznego.
Do udziału w debacie konferencyjnej zapraszamy zwłaszcza historyków, politologów, prawników i socjologów. Organizatorzy oczekują, że w referatach i w dyskusji konferencyjnej prelegenci uwzględnią takie zagadnienia szczegółowe, jak:
- tradycje sprzeciwu wobec władzy i istniejącego ładu w Polsce i w świecie (rokosze, konfederacje, powstania, przewroty, zamachy stanu) i ich współczesna percepcja
- uwarunkowania polityczne i społeczne przewrotów politycznych w Polsce i w świecie
- bohaterowie czy buntownicy – znaczenie wybitnych jednostek w wystąpieniach antyparlamentarnych
- narzędzia inspiracji (rola publicystyki w kształtowaniu nastrojów społecznych sprzyjających buntom i przewrotom)
- metody i instrumenty legalizacji przewrotów.
Podczas konferencji planowane są obrady plenarne oraz panele dyskusyjne. Publikacja wystąpień konferencyjnych – w zależności od kwalifikacji ich wersji pisanej, dokonanej przez redaktorów i recenzentów – nastąpi w czasopismach naukowych „Niepodległość” (Lista B MNiSW, poz. 1059, pkt 5); „Polityka i bezpieczeństwo” (Lista B MNiSW, poz. 1226, pkt 6); „Przegląd Sejmowy” (Lista B MNiSW, poz. 1436, pkt 11) oraz w monografii, której wydanie planowane jest w drugiej połowie 2016 r.
Teksty będą przyjmowane do 30 czerwca 2016 r.
Nadsyłanie kart zgłoszeniowych do 1 maja 2016 r. pocztą elektroniczną na adres: ijp1918@wp.pl
Opłata konferencyjna wynosi 400 zł.
Redakcja strony