Jak zostać psychologiem

Po osiągnięciu pełnoletniości, w wieku kilkunastu lat młody człowiek staje przed wyborem kierunku studiów. Wielu stawia na zawód z przyszłością i wybiera taką profesję, która będzie cieszyła się dużym powodzeniem; jednym z zawodów przyszłości jest zawód psychologa. Wybór zawodu psychologa jest decyzją, która wpływa na całe życie. Bycie psychologiem kształtuje tożsamość zawodową, społeczną i osobistą.

Studia psychologiczne rozwijają osobowość, zmieniają sposób spojrzenia na świat i zrozumienia go.

Psychologia to nauka o ludzkim umyśle oraz zachowaniu człowieka. Specjalizacje w zawodzie psychologa są tak różne, jak ludzkie zachowania, zaczynając od doradców i klinicznych naukowców po opiniowania w sprawach karnych.

Decyzja o karierze psychologia

Podejmowanie decyzji o karierze nigdy nie jest łatwe, ale można pomóc przyszłym psychologom omawiając z doradcą zawodowym podstawy tej nauki, ścieżki studiów, odpowiedzialność zawodową oraz podstawowe umiejętności wspólne dla wszystkich specjalistów z zakresu psychologii. Każdy, kto się interesuje psychologią może korzystać z informacji, które są dostępne u wspomnianych doradców zawodowych, lub w broszurach o studiach psychologicznych aby potwierdzić, iż możliwości osiągnięcia kariery w tej dziedzinie jest w ich przypadku realna.

Motywy wyboru studiów psychologicznych:

  • możliwość rozwoju swych zainteresowań. Jeżeli kogoś interesuje ludzka psychika, zachowanie oraz relacje z innymi studia z psychologii pozwalają mu rozwinąć się w tym obszarze.
  • chęć podjęcia pracy z ludźmi i niesienia pomocy im. Jako psycholog pracuje się z ludźmi oraz dla ludzi, zaspokajając potrzebę kontaktu z innymi osobami i chęć pomocy w trudnych sytuacjach.
  • zrozumienie siebie. Studia psychologiczne pomagają lepiej zrozumieć siebie, dlatego zwiększają samoświadomość i ułatwiają rozwój wewnętrzny. Należy pamiętać o tym, że studia na psychologii nie mają terapeutycznego charakteru ; nie rozwiążą każdego problemu, który tkwi w przyszłym psychologu.
  • prestiż zawodu. Psycholog jest zawodem zaufania społecznego (tak jak np. lekarz), psychologiczne wykształcenie zapewnia szacunek oraz uznanie społeczne.
  • dobre zarobki

Pola pracy psychologa

Istnieje sporo wolnych stanowisk pracy dla psychologów, z których każda wymaga innych umiejętności. Można być psychologiem klinicznym, pracując różnych polach takich jak badania oraz doradztwo i analiza psychologiczna; z drugiej strony, psychiatra, jako lekarz może przepisać leki, które z doradztwem lub terapią u psychologa, pomagają ludziom przezwyciężyć ich problemy psychiczne. Psycholog kliniczny, np. ma przed sobą ciężki trening w teorii i w praktyce psychologicznej.

Nauka psychologii w wyższej szkole w Polsce

Zgodnie z polskim prawem psychologiem może zostać wyłącznie osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologii. Studia psychologiczne to nieliczne studia, które nie zostały objęte są tzw. systemem bolońskim (dwustopniowym). Zgodnie z zapisami ustawy o zawodzie psychologa oraz o samorządzie zawodowym z dn. 8 06. 2001 roku prawo do wykonywania zawodu psychologa mają osoby, które po skończeniu studiów psychologicznych zaliczyły staż zawodowy.

Możliwość wyboru szkoły

Studia psychologiczne są prowadzone na kilkunastu publicznych uczelniach w Polsce. Wśród nich najlepsze z uwagi na pozycję akademicką , siłę kadry oraz przyjaznego studiowania – zgodnie z rankingiem Polityki z 2007 roku to:

  1. Uniwersytet Warszawski w Warszawie,

  2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,

  3. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu,

  4. Uniwersytet Gdański w Gdańsku.

Wśród niepublicznych uczelni prym wiedzie n Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, która może się pochwalić wieloma nagrodami i licznymi wyróżnieniami.

Część podstawowa i część specjalizacyjna na studiach z psychologii

Studia na kierunku psychologia zostały podzielone są na:

  1. część podstawową (z obowiązkowymi zajęciami dla wszystkich studentów)

  2. część specjalizacyjną (z zajęciami z wybranej specjalizacji kształcenia, które są obowiązkowe oraz fakultatywne).

Dalsza nauka po ukończeniu studiów z psychologii

Studia psychologiczne są punktem wyjścia do dalszej edukacji.
W zależności od specjalizacji i od zawodowych zainteresowań absolwenci psychologii zazwyczaj dalej się kształcą. Przykładowymi miejscami edukacji magistrów psychologii są:

  1. szkoły psychoterapii,

  2. studia podyplomowe (zarządzanie zasobami ludzkimi i inne),

  3. szkoły trenerskie

  4. inne kursy i szkolenia.

Uzupełnianie edukacji jest konieczne w przypadku psychologów klinicznych, którzy planują zajmować się psychoterapią ( konieczna jest wtedy kilkuletnia szkoła terapii).

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Małgorzatę Ignaszak z SUI Psychologia Coaching z Poznania.

Pin It

Komentowanie zakończone.