W Warszawie odbędzie się konferencja na temat centrów humanistyki cyfrowej

Pierwsza w Europie konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z działalnością centrów humanistyki cyfrowej odbędzie się w grudniu w Warszawie. Do 16 października można zgłaszać propozycje wystąpień.

Konferencja zatytułowana „Digital Humanities Centres: Experiences and Perspectives” („Centra humanistyki cyfrowej: doświadczenia i perspektywy”) odbędzie się w dniach 8-9 grudnia w Warszawie.

„Będzie to pierwsza w Europie konferencja poświęcona w całości instytucjonalnym ramom humanistyki cyfrowej i różnym aspektom działania powstających właśnie DHlabów (laboratoriów cyfrowej humanistyki)” – zapowiadają organizatorzy.

Wystąpienia przedstawiane na spotkaniu dotyczyć mają różnych aspektów funkcjonowania i tworzenia ośrodków humanistyki cyfrowej. Zdaniem pomysłodawców konferencji powstające obecnie centra i laboratoria humanistyki cyfrowej stają przed szeregiem wyzwań natury organizacyjnej i społecznej. Jednocześnie rośnie ich rola na świecie.

Wśród gości specjalnych, którzy wezmą udział w pierwszym dniu wydarzenia, są: prof. Frédéric Kaplan z Politechniki Federalnej w Lozannie w Szwajcarii, prof. Jan Christoph Meister z Uniwersytetu w Hamburgu w Niemczech i prof. Susan Schreibman z Maynooth University w Irlandii. Wszyscy kierują czołowymi ośrodkami humanistyki cyfrowej w Europie. Eksperci podzielą się swoją wiedzą na temat budowania struktury wewnętrznej laboratoriów, ich finansowania i tworzenia kadr. Omówione zostaną też pola aktywności DHlabów i to, w jaki sposób mają wspierać badania, upowszechniać wiedzę o humanistyce cyfrowej. W czasie sesji panelowej dyskusja będzie dotyczyć też współpracy DHlabów z instytucjami zewnętrznymi i sponsoringu.

Organizatorem spotkania, które odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej UW, jest Laboratorium Cyfrowej Humanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, które istnieje w strukturach UW od 2015 r. Humanistyka cyfrowa polega na wykorzystaniu cyfrowych technologii i narzędzi w badaniach i edukacji w zakresie nauk humanistycznych i o sztuce. Dzięki niej podejmowane są tradycyjne problemy danej dyscypliny przy wykorzystaniu cyfrowych narzędzi. Stawianie są również nowe pytania badawcze, które umożliwia nowoczesna technologia. Na UW prowadzonych jest około 100 projektów humanistycznych z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.

Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne są na stronie: http://dhlabs2016.lach.edu.pl

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.