Prezentacja projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce będzie głównym punktem rozpoczynającego się we wtorek w Krakowie Narodowego Kongresu Nauki. Na dwudniowe spotkanie, które organizuje resort nauki, zarejestrowało się ok 3 tys. uczestników.
Założenia tzw. Ustawy 2.0, nazywanej też „konstytucją dla nauki”, przedstawi na początku spotkania minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Ustawa obejmie całość problematyki związanej z nauką i funkcjonowaniem uczelni, obecnie regulowaną przez kilka ustaw – zapowiedziało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).
Podczas dwudniowego kongresu analizowane będą konkretne propozycje regulacji ustawowych – w ramach wystąpień, paneli oraz seminariów, na których – jak zapowiada resort nauki – będzie można zgłosić uwagi i propozycje odnośnie zapisów w poszczególnych częściach projektu.
Narodowy Kongres Nauki będzie początkiem ponaddwumiesięcznego okresu konsultacji tego projektu. MNiSW chce, by nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 r. Kilka tygodni temu wicepremier Gowin wyraził nadzieję, że rząd przyjmie projekt na początku roku 2018.
Spotkanie w Krakowie będzie zarazem podsumowaniem wielomiesięcznej debaty środowiska akademickiego i naukowego. Rozpoczęła się ona ponad rok temu rozpisaniem konkursu na projekty założeń do ustawy. Od października 2016 r. do czerwca 2017 r. w dziewięciu ośrodkach akademickich odbyły się konferencje programowe NKN poświęcone kolejnym obszarom problematyki związanej z tworzeniem projektu nowych regulacji dla nauki i szkolnictwa wyższego. Odbyło się też wiele innych spotkań, debat i konsultacji.
Wydarzenie odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zainteresowanie NKN przerosło oczekiwania organizatorów. Mimo iż znacznie zwiększono planowany wcześniej limit miejsc, został on wyczerpany. Zarejestrowanych jest ok 2900 osób, nie licząc ok. 200 akredytowanych dziennikarzy. Obrady będą transmitowane online na stronach internetowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz NKN (www.nkn.gov.pl), gdzie również zostaną umieszczone pliki z zarejestrowanymi debatami.(PAP)
Redakcja strony