Wenezuela na globalnej szachownicy. O co biją się światowe mocarstwa?

Najnowsza publikacja pt. Wenezuela na globalnej szachownicy. O co biją się światowe mocarstwa? nawiązuje do dzisiejszego kryzysu w Wenezueli, kraju tak bogatego w surowce i jeszcze kilka dziesięcioleci wcześniej jednego z najzamożniejszych na kontynencie południowoamerykańskim. Kryzys nie jest sprawą wewnętrzną Wenezueli, stał się ważnym problemem międzynarodowym. Ukazaniu możliwie szerokiej panoramy dzisiejszego kryzysu służy niniejsza publikacja, unikalna na polskim rynku wydawniczym.

Do przyjrzenia się Wenezueli zaproszono 12 osób, zarówno naukowców, jak też ekspertów, dziennikarzy i dyplomatę – byłego Ambasadora RP w Wenezueli, wszystkich dysponujących ogromnym doświadczeniem w badaniu i opisywaniu Wenezueli. Sytuację w kraju obrazowo ukazują teksty pisane na gorąco z Caracas przez osoby doświadczające kryzysu wenezuelskiego na co dzień: Mauricio Dávila Zerpę, Agnieszkę Krajniczyn oraz Roldana Tomasza Suareza Litvina. Podobny charakter ma relacja Tomasza Surdela, który w Wenezueli spędził ostatnie osiem lat, obserwując z bliska przemiany wenezuelskiej rzeczywistości. Te relacje zostały zrównoważone tekstami naukowymi i eksperckimi, przygotowanymi przez grono polskich badaczy, którzy otrzymali zadanie osadzenia kryzysu wenezuelskiego w perspektywie międzynarodowej. Niezwykłe wrażenie obcowania z Wenezuelą potęgują przepiękne fotografie autorstwa Tomasza Surdela.

Wśród autorów znaleźli się: Mauricio José Dávila Zerpa, Joanna Gocłowska-Bolek, Krzysztof Jacek Hinz, Joanna Kędzierska, Agnieszka Krajniczyn, Maciej Raś, Roldan Tomasz Suárez Litvin, Tomasz Surdel, Bohdan Szklarski, Rafał Ulatowski, Karolina Zbytniewska oraz Bartłomiej Znojek.

Cały tekst można pobrać tutaj.

Pin It

Komentowanie zakończone.