Wielu osób podczas studiów zastanawia się po co istnieją czasopisma naukowe i dlaczego ktoś miałby chcieć tam publikować swoje teksty. Bardzo często dochodzą do wniosku, że chodzi tutaj jedynie o zapewnienie miejsca do publikowania dla kadry akademickiej.
Jest to prawda, lecz tak szczęśliwie się składa, że niecała. Uczelni opłaca się prowadzić czasopismo i kadrze opłaca się tam publikować. Szkoda tracić czas na wyjaśnianie w jaki sposób, nie to jest teraz istotne. Niektórzy oburzają się na ten stan rzeczy, twierdząc że czasopisma są miejscem wymiany myśli pomiędzy naukowcami. Niewątpliwie mają oni rację, lecz socjologia jest nauką, która zajmuje się tym co jest, nie tym co być powinno.
Zmierzam do tego, że publikowanie jest również opłacalne dla studentów. Szczególnie dla tych, którzy myślą o kontynuowaniu kariery naukowej i pragną dostać się na studia doktoranckie.
Być może jeszcze tego nie wiesz, ale jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną na takie studia, jest więcej niż pewne, że zostaniesz zapytany o swoje dotychczasowe publikacje. Niewielu studentów może się nimi pochwalić, więc jeśli należysz do tego szacownego grona, działa to na Twoją korzyść.
Opublikowanie tekstu, nawet w czasopiśmie niepunktowanym czy czasopiśmie internetowym, jest lepsze niż nie opublikowanie go wcale. Komisja rekrutacyjna z pewnością doceni Twój wysiłek.
Część studentów, która brała udział w projektach naukowych, wie także jak istotne jest posiadanie publikacji w przypadku ubiegania się o środki finansowe. Obecnie badania społeczne można finansować z coraz większej ilości źródeł. Prawie wszędzie jednak pada pytanie o to czy osoba wnioskująca (i jej zespół) posiada na swoim koncie jakieś artykuły naukowe. Otrzymuje się za to punkty, które mają wpływ na to czy projekt wygra i zostanie dofinansowany.
Jeśli już zdecydujesz się napisać i opublikować tekst, pojawia się problemem o czym napisać, jaki temat wybrać, jak zebrać materiał i połączyć to w sensowną całość. Jako osoba, która pisze lub już napisała pracę licencjacką/magisterską stoisz na dobrej pozycji. Możesz napisać artykuł do czasopisma dotyczący zagadnienia poruszanego w tej właśnie pracy.
Co więcej, nie musi to być jeden artykuł. Praca dyplomowa jest zazwyczaj dość obszerna i wystarczy, aby na jej podstawie napisać parę interesujących tekstów. Prawdopodobnie nie zostanie ona opublikowana przez uczelnię, ani przez Ciebie, więc właśnie poprzez artykuły, masz szansę zaprezentować swoje ustalenia szerszej widowni.
Nie bój się krytyki, przezwycięż lenistwo. Nawet jak Twój tekst zostanie odrzucony, to przynajmniej będziesz miał/a poczucie, że zrobiłeś/aś co w Twojej mocy. Oczywiście lepiej przygotować dobry tekst, który zostanie przyjęty. Na początek ustal czy Twoja uczelnia posiada czasopismo i spróbuj tam swoich sił. Jeśli takiego czasopisma nie posiada lub nie chcesz w nim publikować, wybierz wśród innych czasopism, które bardziej Ci odpowiadają. Poniżej znajduje się lista prezentująca niektóre z nich. Możesz też skorzystać z (niezbyt doskonałej) wyszukiwarki czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (www.czasopismapunktowane.pl).
Lista czasopism:
»
Czasopismo Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W listopadzie 2011 roku czasopismo zdobyło pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „StRuNa 2011” w kategorii „Publikacja Roku 2011”.
Politologiczna sekcja „Annales UMCS” jest recenzowanym czasopismem naukowym, wydawanym od 1994 r. przez Wydział Politologii UMCS. Tematyka sekcji to m.in. socjologia polityki, polityka lokalna, media i komunikowanie społeczne, transformacje ustrojowe, mniejszości narodowe i etniczne.
Kwartalnik „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne” to pismo o profilu politologicznym współredagowane przez 22 ośrodki akademickie prowadzące studia z zakresu politologii i stosunków międzynarodowych. „Athenaeum” drukuje wyłącznie teksty wcześniej niepublikowane i niezgłoszona do publikacji w innym czasopiśmie. Pismo ukazuje się w wersji papierowej.
Czasopismo „Chrześcijaństwo-Świat-Polityka” wydawane jest przez Instytut Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera. Ma za zadanie pomagać lepiej rozumieć, postrzeganą z chrześcijańskiej perspektywy, rzeczywistość społeczną i polityczną.
Czasopismo Psychologiczne jest periodykiem naukowym wydawanym przez STOWARZYSZENIE PSYCHOLOGIA I ARCHITEKTURA we współpracy merytorycznej z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku ukazują się dwa numery pisma. Czasopismo publikuje wyłącznie prace oryginalne, których prawa wydawnicze przechodzą na wydawcę.
Kwartalnik „e-politikon” został powołany przez Ośrodek Analiz Politologicznych UW w celu stworzenia ogólnodostępnej platformy dla prowadzenia dyskusji i analiz politologicznych, wymiany poglądów środowiska naukowego, a także miejsca do publikacji efektów badań naukowych. Czasopismo wydawane jest wyłącznie w formie elektronicznej.
Czasopismo naukowe Etyka Praktyczna ma służyć wyrażaniu refleksji i wymianie wiedzy na temat ważnych problemów społecznych, których prawidłowe rozumienie oraz właściwe rozwiązanie wymagają wszechstronnej i profesjonalnej analizy etycznej.
Kwartalnik wydawany od 1957 r. przez Komitet Socjologii PAN oraz Instytut Studiów Politycznych PAN. W skład komitetu redakcyjnego wchodzą m.in. Jerzy Szacki, Piotr Sztompka, Edmund Wnuk-Lipiński. Redaktor naczelną jest Elżbieta Tarkowska, a zastępcą redaktora naczelnego – Marek Ziółkowski.
Czasopismo naukowe wydawane od 2002 r. przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej. Kwartalnik Kultura popularna publikuje wyłącznie prace oryginalne. Czasopismo jest adresowane do przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych.
Czasopismo Opuscula Sociologica jest kontynuacją Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego Studia Sociologica, wydawanych od 1990 roku z inicjatywy Ludwika Janiszewskiego, ich pierwszego redaktora naukowego.
Jest to anglojęzyczne czasopismo recenzowane, wydawane dwa razy w roku w postaci elektronicznej. Tematyka PPSR nie ogranicza się do polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej, pismo nastawione jest na odbiorców międzynarodowych i współpracę w różnych obszarach politologii.
Pismo powstałe z myślą o utworzeniu miejsca wymiany poglądów na temat szeroko rozumianej probacji. Wydawcą kwartalnika jest Ministerstwo Sprawiedliwości.
Przegląd Socjologiczny jest najstarszym czasopismem socjologicznym w Polsce. Został założony przez Floriana Znanieckiego w roku 1930. Ukazuje się jako kwartalnik. Od kilkunastu lat poszczególne zeszyty poświęcane są w większości wybranym zagadnieniom socjologicznym.
Czasopismo Przegląd Socjologii Jakościowej powstało w celu integracji środowiska socjologów jakościowych. Publikowane w nim są prace empiryczne, teoretyczne i metodologiczne dotyczące wszystkich dziedzin i specjalności w ramach socjologii, które nie były wcześniej publikowane.
Przestrzeń Społeczna (Social Space) jest interdyscyplinarnym polsko-angielskim dwujęzycznym czasopismem naukowym. Publikuje oryginalne teksty teoretyczne i metodologiczne oraz prace empiryczne z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych. Czasopismo ukazuje się dwa razy w roku.
Psychologia Jakości Życia prezentuje empiryczne i teoretyczne prace dotyczące psychologicznych i społecznych aspektów jakości życia powstające w ramach różnych dziedzin psychologii, a także – w pokrewnych dyscyplinach nauki, takich jak socjologia, filozofia, kulturoznawstwo, ekonomia, politologia, prawo, medycyna, ekologia.
Czasopismo Psychologia społeczna jest kwartalnikiem, organem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Profil czasopisma obejmuje problematykę szeroko rozumianej psychologii społecznej, jest także otwarte na prace z pogranicza różnych dyscyplin traktujących o człowieku w środowisku społecznym.
Societas/Communitas to pismo Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW. Publikowane są w nim teksty z antropologii, filozofii, polityki społecznej, psychologii i socjologii. Od 2009 roku półrocznik znajduje się na ministerialnej liście czasopism punktowanych.
Kwartalnik Społeczeństwo i Polityka, wydawany jest w ramach Międzynarodowego Projektu Badawczego prowadzonego przez Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku i Biszkecki Uniwersytet Humanistyczny im. K. Karasaeva. Czasopismo ukazuje się od 2004 roku.
Stan rzeczy to interdyscyplinarne czasopismo naukowe wydawane przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stawia sobie za cel umożliwienie dialogu pomiędzy socjologią a innymi dyscyplinami z kręgu nauk społecznych i humanistycznych. Publikuje wyłącznie artykuły wcześniej niepublikowane.
StRuNa – Biuletyn Młodych Naukowców jest ogólnopolskim, niezależnym, drukowanym czasopismem naukowym. Czasopismo prezentuje osiągnięcia naukowe studentów i doktorantów. Wydawcą czasopisma jest Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”.
Studia Ekonomiczne są kwartalnikiem wydawanym przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Redakcja przyjmuje do publikacji artykuły w języku polskim i angielskim.
Kwartalnik „Studia Regionalne i Lokalne” jest wydawany od 2000 roku przez Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego (EUROREG) oraz polską sekcję Regional Studies Association. Czasopismo dotyczy dziedziny rozwoju regionalnego i lokalnego. Są w nim publikowane artykuły naukowe, recenzje książek oraz sprawozdania z konferencji naukowych.
Studia Socjologiczne to kwartalnik polskiego środowiska socjologicznego, ukazujący się od 1961 roku. Przyjmuje do publikacji wyłącznie teksty oryginalne. Wydawcą jest Polska Akademia Nauk, działająca poprzez Instytut Filozofii i Socjologii oraz Komitet Socjologii, a od 2009 roku również Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.
Czasopismo ma za zadanie popularyzować socjologię polityki jako dyscyplinę naukową. Dotyczy socjologicznej refleksji nad zjawiskiem polityczności, zarówno w wymiarze empirycznym jak i teoretycznym. Redakcja stawia sobie za cel, wydawanie jednego numeru rocznie. Redaktorem naczelnym jest Danuta Walczak-Duraj.
Dwumiesięcznik Zarządzanie Zasobami Ludzkimi wydawany jest przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Od 1999 roku prezentuje czytelnikom najnowsze trendy w teorii i praktyce zarządzania zasobami ludzkimi publikując artykuły naukowe, komunikaty z badań w dziedzinie zzl i analizy przypadków (cases).
3 komentarze do wpisu “Czy studentom opłaca się publikować artykuły naukowe?”
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności
3 komentarze do wpisu “Czy studentom opłaca się publikować artykuły naukowe?”