Nie ulega wątpliwości, że Europa się starzeje. Przybywa coraz więcej osób w podeszłym wieku, które potrzebują opieki, a którym rodzina czy państwo nie zawsze jest w stanie tę opiekę zapewnić. Dlatego też istnieje coraz większe zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej.
Opieka nad seniorem to odpowiedzialne zadanie
Trudno się zatem dziwić, że to zajęcie stało się w ostatnich latach bardzo popularne, jeśli chodzi o pracowników z Polski, a głównym miejscem tego rodzaju pracy naszych obywateli, a właściwie obywatelek, są Niemcy. To właśnie kobiety stanowią bowiem najliczniejszą grupę opiekunów osób starszych w krajach Unii Europejskiej, a Niemcy czy Anglia są celem większości decydujących się na pracę za granicą pań. Motywacja jest oczywista – praca opiekunki jest opłacalna finansowo, gdyż zarobki za granicą są znacznie wyższe niż przy analogicznym zajęciu w Polsce.
Praca opiekunki jest jednak mozolną, ciężką i odpowiedzialną pracą, z czego należy zdawać sobie sprawę przed podjęciem decyzji o podpisaniu stosownej umowy. Trzeba też mieć odpowiednie jeśli nie kwalifikacje, to przynajmniej predyspozycje psychiczne i fizyczne i mieć świadomość, że możemy trafić na osobę obłożnie chorą bądź z utrudnionym kontaktem lub też całkowicie niekontaktową, co z pewnością utrudni nasze zadanie.
Nie warto ryzykować nielegalnego zatrudnienia
W związku z ogromnym zapotrzebowaniem w internecie można znaleźć mnóstwo informacji i ogłoszeń dotyczących pracy opiekunki osób starszych zarówno w Niemczech, jak i w innych krajach zachodnioeuropejskich. Większość z nich to oferty rozmaitych agencji trudniących się pośrednictwem, chociaż znaleźć można i prywatne anonsy osób bezpośrednio zainteresowanych wynajęciem pracownika do opieki nad kimś z rodziny. Najwięcej propozycji pracy w tym charakterze pochodzi od naszych sąsiadów zza Odry, mianowicie z Niemiec.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj oferty wybierzemy, powinniśmy decydować się wyłącznie na legalną pracę opiekunki osoby starszej. Nie warto ryzykować nielegalnego zatrudnienia, ponieważ w razie konfliktu z pracodawcą nie mamy żadnych szans na jakiekolwiek negocjacje czy nawet odzyskanie swoich zarobków. Nie raz zdarzało się, że osoby zatrudnione w ten sposób lądowały bez środków do życia i pieniędzy na bilet powrotny w obcym mieście i kraju. Praca na czarno oznacza także brak możliwości skorzystania w razie choroby z opieki medycznej i dochodzenia swoich praw jako pracownik.
Doświadczenia i umiejętności
Podejmując decyzję o wyjeździe na przykład do Niemiec w celu podjęcia pracy opiekunki warto skorzystać z usług doświadczonej i sprawdzonej agencji, a jeszcze przed podpisaniem umowy zapoznać się dokładnie z warunkami, jakie osoba opiekuna powinna spełniać. Lepiej wcześniej zasięgnąć szczegółowych informacji nie tylko na temat zarobków, ale i naszych obowiązków, aby potem uniknąć rozczarowań.
Przede wszystkim konieczna będzie znajomość języka niemieckiego, przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Dobrze jest też posiadać doświadczenie w opiece nad seniorami czy osobami niepełnosprawnymi, ponadto charakteryzować się empatią, a zarazem odpornością psychiczną. Mile widziane są wszelkie dodatkowe doświadczenia lub kursy opiekuńcze czy pielęgnacyjne.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany we współpracy z Instytutem szkoleniowym BERLIN |
Redakcja strony