Spektrum autyzmu jest bardzo szerokim zagadnieniem, a osoby nim dotknięte borykają się z różnymi problemami o różnym stopniu nasilenia. Co ważne, zaburzenie to można rozpoznać całkiem wcześnie, a wdrożenie odpowiedniej terapii i treningu może pomóc nam w codziennym życiu – zarówno w wieku dziecięcym, jak i dorosłym. Kiedy warto rozpocząć terapię i jak rozpoznać pierwsze objawy spektrum autyzmu? Co robić, gdy się na nie natkniemy?
1. Pierwsze oznaki autyzmu – jak je rozpoznać?
2. Centrum Diagnozy i Terapii – kiedy się do niego udać?
3. Konsultacje psychologiczne dla autystyków – dlaczego warto?
Pierwsze oznaki autyzmu – jak je rozpoznać?
Autyzm to bardzo szerokie spektrum zaburzeń, którego pierwsze objawy możemy zauważyć bardzo wcześnie u dziecka. Do najważniejszych rzeczy zaliczymy trudności z nawiązaniem kontaktu ze światem – w tym także wzrokowego, szczególnie u małych dzieci – niechęć do przytulania, a także brak uśmiechu na widok rodziców i innych bliskich opiekunów. Niektóre dzieci mają również problemy z prawidłowym przyjmowaniem pokarmów lub ogólnym rozwojem. Jeżeli zauważymy niepokojące sygnały wskazujące na to, że nasza pociecha może wpadać w spektrum autyzmu, nie należy ich minimalizować – najlepiej jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty.
Centrum Diagnozy i Terapii – kiedy się do niego udać?
Centrum Diagnozy i Terapii to miejsce, w którym będziemy w stanie prawidłowo zdiagnozować problemy, z jakimi boryka się nasze dziecko. Dzięki temu będzie mu znacznie łatwiej mu się rozwinąć, a także odnaleźć wśród rówieśników w czasie szkoły w przyszłości. Pedagog specjalny oraz odpowiedni trening umiejętności społecznych pomogą naszemu dziecku – ale także i osobie dorosłej – lepiej odnaleźć się w wielu codziennych sytuacjach życiowych. Co ważne, im szybciej zaczniemy pracę, tym lepsze efekty będziemy w stanie osiągnąć.
Konsultacje psychologiczne dla autystyków – dlaczego warto?
Gdy znamy już diagnozę i możemy rozpocząć pracę nad tymi obszarami naszego życia – lub naszej pociechy – które są dla nas problematyczne, zdecydowanie nie warto zwlekać. Terapia i wsparcie profesjonalistów pozwalają wielu osobom znajdującym się w spektrum autyzmu na bardziej samodzielne, normalne życie, które jest tak samo satysfakcjonujące i pełne wyzwań, jak w przypadku osób zdrowych. Wczesne początki terapii oraz duża doza zaangażowania ze strony uczestnika to bardzo ważne elementy, z pomocą których dużo łatwiej osiągniemy sukces. Jeżeli więc do tej pory się wahaliśmy, to dobry moment na pozytywną zmianę.
Redakcja strony