W Polsce żyje ponad dwa miliony osób nieheteroseksualnych (lesbijek, gejów, osób transpłciowych i biseksualnych), z których wiele wychowuje dzieci. Takie rodziny są nazywane zgodnie z przyjętą na Zachodzie terminologią rodzinami z wyboru.
Nie prowadzono do tej pory na terenie naszego kraju szeroko zakrojonych badań na ten temat. Celem jaki postawili przed sobą badacze reprezentujący projekt „Rodziny z wyboru” jest dowiedzenie się:
- W jaki sposób osoby nieheteroseksualne tworzą swoje relacje? Jak te relacje zmieniają się w czasie? Jak wyglądają na co dzień? Na jakie przeszkody i bariery rodziny te napotykają? Jak sobie z nimi radzą? Gdzie znajdują wsparcie?
- Jak osoby nieheteroseksualne pojmują i uzasadniają swoje relacje we własnym otoczeniu społecznym? W jaki sposób radzą sobie z wykluczeniem społecznym i marginalizacją, z pułapkami prawnymi oraz różnorodnymi wyzwaniami społecznymi?
- Jak wygląda dyskurs dotyczący „rodzin z wyboru” w Polsce? Jacy są jego główni aktorzy i jak jest on kształtowany? W jaki sposób się zmienia i pod wpływem czego/kogo?
- Jakie są potrzeby i oczekiwania osób będących członkami „rodzin z wyboru” wobec ich uznania społecznego (np. w dziedzinach opieki nad dziećmi, edukacji, opieki zdrowotnej i opieki społecznej) oraz prawnego?
- Jak osoby nieheteroseksualne radzą sobie z kwestiami dotyczącymi rodzicielstwa, jakie podejmują w związku z nim decyzje i jak je urzeczywistniają? Jak rodzicielstwo zmienia dynamikę związku pomiędzy partnerami/partnerkami i w relacji do rodziny pochodzenia? Jaka jest rola osoby współwychowującej dziecko?
- Jakie są doświadczenia oraz potrzeby dzieci wychowywanych w rodzinach nieheteroseksualnych? Jak rodzice komunikują się z dziećmi w kwestiach specyfiki ich relacji? Jakie strategie wypracowują w stosunku do świata zewnętrznego?
Zastosowane zostały zarówno metody ilościowe jak i jakościowe: analiza danych zastanych, analiza dyskursu, badanie ankietowe, zogniskowane wywiady grupowe, badanie etnograficzne, indywidualne wywiady pogłębione
Projektowi patronuje międzynarodowa rada ekspercka, w której skład wchodzą:
- Profesor Małgorzata Fuszara (Uniwersytet Warszawski, Polska),
- Profesor Krystyna Slany (Uniwersytet Jagielloński, Polska),
- Profesor Bożena Chołuj (Europa-Universitat Viadrina, Niemcy),
- Profesor Jon Binnie (Manchester Metropolitan University, Wielka Brytania),
- Profesor Ulrika Dahl (Södertörn University, Szwecja),
- Profesor Teresa Kulawik (Södertörn University, Szwecja),
- Profesor Joanna Regulska (Rutgers University, USA).
Na stronie projektu (rodzinyzwyboru.pl) można zapoznać się z aktualną fazą realizacji badania, publikacjami i raportami, a także pobrać zaproszenie na konferencję.
Nawet gdyby kogoś nie interesowała prezentowana problematyka, to godny uwagi (i naśladowania) jest sam sposób promocji projektu badawczego w postaci strony internetowej zawierającej istotne informacje, opis projektu, zaproszenie dla osób badanych, dane kontaktowe.
Redakcja strony