zaprasza do udziału w konferencji pt.
Imigracja i wielokulturowość w XXI wieku. Przypadek Polski,
która odbędzie się w dniach 17-18 lutego 2016 r. w Poznaniu.
Konferencja organizowana jest w związku ze zbliżającym się terminem finalizacji trzyletniego projektu badawczo-wdrożeniowego Społeczno-kulturowa identyfikacja cudzoziemców, realizowanego przez konsorcjum UAM-MEDCORE, którego liderem jest UAM. Instytucją finansującą projekt jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W pierwszym dniu konferencji (Zagadnienia współpracy w zakresie przyczyn, przebiegu i konsekwencji imigracji) zaplanowano realizację dwóch sesji tematycznych w formie plenarnej. Pierwsza z nich będzie poświęcona prezentacji naukowych, edukacyjnych i informatycznych produktów prac projektowych konsorcjum, których głównym beneficjentem będą urzędnicy odpowiedzialni za kontakt z imigrantami. W ramach drugiej sesji odbędzie się debata, której głównym tematem będą propozycje dotyczące nowych form współpracy między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w rozwiązywanie kwestii imigracyjnych w Polsce.
W drugim dniu konferencji (Uwarunkowania wielokulturowości i imigracji w dyskursie naukowym) przewidziano organizację jednej sesji plenarnej oraz kilku sesji tematycznych. Procesy imigracji w XXI wieku w coraz większym stopniu dotyczą krajów Europy Środkowej i Wschodniej w tym Polski. Przyczyny tej tendencji niewątpliwie wiążą się z narastaniem konfliktów w krajach Afryki i Azji. Związane są także z rozwojem społeczno-ekonomicznym Polski i jej akcesją do Unii Europejskiej. Narastające imigracje wpływają na zjawisko wielokulturowości rozumiane w kategoriach faktu kulturowego, dyspozycji psychologicznych i relacji międzyludzkich oraz polityki państwa, czyli jej substancjalnym i komunikacyjnym wymiarze. Te procesy stały się przedmiotem licznych analiz polskich i zagranicznych badaczy. Ten dzień konferencyjny poświęcony będzie efektom tych dociekań. Tematyka obejmie szeroko rozumiane uwarunkowania imigracji do Polski. Oczywiście kształtujące je psychospołeczne, kulturowe, ekonomiczne i polityczne czynniki wiążą się zarówno ze stanem i funkcjonowaniem społeczeństwa polskiego, jak i charakterystyką imigrantów i ich społeczności pochodzenia. Przedmiotem refleksji uczestników konferencji staną się także zjawiska i procesy związane z zagadnieniem wielokulturowości w Polsce.
Gościem specjalnym konferencji będzie Profesor Sev Ozdowski z Uniwersytetu w Sydney, ekspert z zakresu Praw Człowieka i problematyki uchodźczej.
Zgłoszenia należy nadsyłać do 20 grudnia 2015 r.
Opłata wpisowa wynosi 150 zł (dla doktorantów) i 200 zł (dla pracowników naukowych i innych osób) i obejmuje koszt materiałów konferencyjnych oraz cateringu.
Pobierz
Formularz zgłoszeniowy
Redakcja strony