Inżynierów-humanistów od problemów miast chce kształcić uczelnia z Poznania

Prywatna uczelnia z Poznania we współpracy z holenderskim uniwersytetem wprowadza nowy kierunek studiów – urban management. Uczelnia chce połączyć kompetencje inżyniera i humanisty. Absolwenci mają zajmować się rozwojem miast i obszarów zurbanizowanych.

Kierunek powstaje w Collegium Da Vinci (CDV), które przez kilkanaście lat funkcjonowało pod nazwą Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (WSNHiD). Uczelnia przy jego powstaniu korzysta z pomocy holenderskiego NHTV Breda University of Applied Science – kierunek powstał na licencji.

Studenci urban management mają zająć się zarządzaniem rozwojem współczesnych miast. Uczelnia podkreśla, że absolwenci będą dysponowali zarówno umiejętnościami techniczno-inżynierskimi, jak i społecznymi.

„Do tej pory mieliśmy do czynienia z bardzo dobrze wyszkolonymi inżynierami o bardzo dobrych kompetencjach technicznych. Do tego kształcenia dołożyliśmy wszystko co powinno pomóc inżynierowi odnaleźć się w zarządzaniu nowoczesnym miastem, które powinno rozwijać się w sposób zrównoważony pod względem społecznym, przestrzennym i ekonomicznym” – powiedział rektor CDV dr inż. Krzysztof Nowakowski.

Urban management prowadzony będzie w języku angielskim. Studenci dzięki współpracy uczelni z biznesem mają uczestniczyć w praktykach w polskich i zagranicznych firmach. Program nowo uruchomionych studiów został oparty na modelu holenderskim, który przewiduje naukę w systemie 3,5-letnim z podziałem na trzy semestry w każdym roku akademickim.

Studenci oprócz wiedzy na temat urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej, zarządzania miastem nauczą się jak rozmawiać ze społeczeństwem, negocjować, prowadzić mediacje. Jak wskazał rektor, „uczymy słuchać, bo miasto powstaje dzięki ludziom i dla ludzi”. „Będziemy też uczyć studentów jak pytać, jak rozmawiać, jak rozumieć problemy mieszkańców oraz komunikować im w zrozumiały sposób rozwiązania urbanistyczne” – dodał Nowakowski.

Uczelnia wskazuje, że absolwenci mogą znaleźć pracę w biurach architektonicznych i urbanistycznych, firmach doradczych, budowlanych, inżynieryjnych, międzynarodowych koncernach czy jednostkach samorządowych, odpowiedzialnych za przestrzeń miejską w Polsce i zagranicą.

Stworzenie kierunku zaproponował holenderski urbanista i planista przestrzenny, związany z biurem RDH Architekci Urbaniści Huub Droogh.

CDV jest uczelnią należącą do założonej przez biznesmena Piotra Voelkela Human Touch Group. CDV jako dawna WSNHiD jest jedną z najstarszych niepublicznych uczelni w Poznaniu – działa od ponad 19 lat; ukończyło ją 15 tys. absolwentów.

Uczelnia współpracuje z takimi firmami i instytucjami jak: IBM, Microsoft, REFA, International Coach Federation, Komputronik, VOX, park technologiczny YouNick, Polski Teatr Tańca.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.