Na skróty: Wskazówki · Układ · 1. Część adresowo-tytułowa · 2. Część merytoryczna (zestaw pytań) · 3. Część metryczkowa · Ankieta krok po kroku – proces powstawania · Przykład
3. Część metryczkowa
Pytania dotyczące respondenta, nazywane również pytaniami klasyfikacyjnymi. Służą ustaleniu: płci, wykształcenia, stanu cywilnego, dochodu, miejsca zamieszkania itp. Pozwalają skorelować te informacje z poglądami na określone kwestie.
Pytania metryczkowe umieszcza się na końcu ankiety, ponieważ respondent chętniej na nie odpowie, kiedy zaangażuje się w badanie. Poprzedza się je wyjaśnieniem, że są potrzebne do celów statystycznych. Gdyby zostały umieszczone na początku, mogą działać na respondentów odpychająco, nie będą chcieli odpowiadać na pytania ingerujące w ich prywatność.
Należy dobrze się zastanowić, które pytania są rzeczywiście potrzebne. Nie warto wchodzić w szczegóły, być może drażniące dla respondenta, a bez znaczenia jeśli chodzi o badanie.
Poniżej przykłady najczęściej występujących pytań.
W wywiadach kwestionariuszowych (a więc ankieter czyta pytania i zaznacza odpowiedzi) można się spotkać także z metryczką ankietera. Jest to zbiór pytań skierowanych do ankietera, dotyczących jego własnych danych (imię, nazwisko, numer) oraz sytuacji wywiadu (m.in. data, czas trwania, ocena wywiadu, komentarz).
Redakcja strony
Komentarz do wpisu “Jak opracować ankietę?”