Jak przygotować prezentację?

Prezentacja

Prezentacja polega na publicznym wystąpieniu, gdzie osoba występująca posługuje się materiałami wizualnymi w trakcie swojej wypowiedzi.

Wskazówki

  • Na slajdach nie powinien znajdować się cały tekst prezentacji, a tylko jej najważniejsze elementy. Można ograniczać się do haseł, stosować wypunktowanie.
  • Dobrze jest stosować tabele, wykresy, rysunki, które wzbogacają i uatrakcyjniają prezentację, ale w taki sposób, aby nie przysłoniły one sensu prezentacji. Nie mogą być za bardzo skomplikowane.
  • Nie należy czytać tekstu ze slajdów. Ma on być wygłoszony.
  • Kolor tła nie może przeszkadzać w odczytaniu tekstu przez widownię, tzn. złym pomysłem jest umieszczanie czarnego tekstu na granatowym tle, dobrym natomiast czarny tekst na jasnym tle.
  • Tło powinno być jednolite i jednakowe dla wszystkich slajdów. Nie należy stosować jaskrawych kolorów.
  • Nie należy przesadzać z ilością slajdów. Przy zbyt dużej liczbie istnieje prawdopodobieństwo, że nie zdążysz zaprezentować wszystkich. Przy zbyt małej wywołasz niedosyt widowni.

Układ

  1. Slajd początkowy – powinien na nim znajdować się tytuł prezentacji, a także imię i nazwisko prezentera, nazwa instytucji którą reprezentuje.
  2. Wprowadzenie do tematu prezentacji – przedstawienie problemu, sformułowanie definicji itp.
  3. Rozwinięcie tematu prezentacji – bardziej szczegółowe przedstawienie poruszanego problemu.
  4. Podsumowanie, wnioski.
  5. Slajd końcowy – zawiera tytuł, podziękowanie za uwagę, imię i nazwisko prezentującego, nazwę instytucji, którą reprezentuje, dane kontaktowe.

Przykład: slajd początkowy

Przykład: slajd wprowadzający

Przykład: wybrane slajdy na rozwinięcie

Przykład: podsumowanie i wnioski

Przykład: slajd końcowy

Pin It

Komentowanie zakończone.