Jak uzupełnić niedobory witaminy D?

Witamina D odgrywa absolutnie kluczową rolę jeśli chodzi o zdrowie naszego organizmu. Jest ona syntezowana przez nasze ciała pod wpływem działania słońca, jednak właśnie z powodu jego ograniczonej ilości – zwłaszcza w okresie zimowym – możliwy jest niedobór. W jaki sposób się on objawia, a także jakie są metody na to, aby uzupełnić ją w bezpieczny sposób? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Jakie są symptomy wskazujące na niedobór witaminy D?

Symptomy mogące wskazywać na niedobór tej witaminy w organizmie są liczne. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na układ odpornościowy, w przypadku którego prawidłowe działanie jest możliwe tylko wtedy, gdy witamina D podawana jest w odpowiednich dawkach. Jeśli więc pojawiają się częste oraz nawracające infekcje, a także stany zapalne w różnych częściach organizmu, również może wynikać to z braku dostatecznej ilości tego składnika.

Kolejny symptom to częste odczuwanie zmęczenia i to nawet w przypadku wysypiania się przez zalecany przez ekspertów czas (dla dorosłych 7-9 godzin). Okazuje się też, że niedobór może wzmagać nawet ryzyko depresji. Badania naukowców potwierdziły, że suplementacja dawką 4000 IU dziennie w ciągu miesiąca oraz późniejsza na poziomie 2000 IU (przez okres dwóch miesięcy), skutkowały zmniejszeniem nasilenia depresji wśród badanych.

Witamina D ma też kluczowy wpływ na funkcjonowanie układu kostnego oraz mięśniowego. Nic dziwnego: witamina D bierze czynny udział w mineralizacji kości, dlatego też u seniorów z niedoborami rośnie ryzyko osteoporozy oraz łamliwości kości.

Jakie są metody uzupełnienia niedoborów witaminy D?

Wiemy już, w jaki sposób ta witamina wpływa na nasz organizm. Co więc zrobić w przypadku jej niedoboru? Tutaj zalecana jest przede wszystkim suplementacja preparatami aptecznymi, takimi jak Vigantoletten 1000. Trzeba jednak odpowiednio dobrać liczbę jednostek witaminy D, co zależy m.in. od tego, jak duże są niedobory w organizmie. Najczęściej wdrażana jest przez pacjentów dawka 2000 IU, którą można znaleźć w takim preparacie jak Vigantoletten Max 2000. Każdy z nich to farmaceutyk w tabletkach, co oznacza wygodę stosowania. Można jednak sięgnąć również po krople doustne, takie jak np. Vigantol 20 000 IU. W przypadku tego ostatniego bardzo ważne jest to, aby stosować tylko i wyłącznie zalecaną dzienną dawkę, czyli jedną lub 2 krople, co pozwoli uniknąć równie niebezpiecznego przedawkowania preparatu.

Jak dobrać dawkę witaminy D3?

W przypadku chęci częstszego stosowania należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze dawkę na podstawie badań krwi. Specjalista określi też, przez jak długi czas konieczne będzie stosowanie takiego preparatu, które może być oczywiście różne w zależności od pacjenta. Większa dawka witaminy D3 może być zalecona m.in. u osób starszych i otyłych, a także w przypadku konkretnych wskazań medycznych.

Jak naturalnie uzupełniać witaminę D3 w organizmie?

Naturalnym sposobem jest też oczywiście odpowiednia podaż słońca. Przejmuje się, że latem wystarczy zaledwie 15 minut kąpieli słonecznej w godzinach pomiędzy 10 a 15, aby organizm zsyntetyzował tę witaminę bez jej przedawkowania. Wszystko to bez nakładania filtrów przeciwsłonecznych (preparat można nałożyć na twarz) oraz pamiętając o tym, aby zasłonić głowę.

Uzupełnianie witaminy D3 jest kluczowe zwłaszcza zimą i pomagają w tym apteczne suplementy diety. Najlepiej przyjmować je pod kontrolą lekarską oraz regularnie wykonywać badania pozwalające sprawdzić, czy poziom tej witaminy w organizmie powrócił do zalecanego.

Pin It

Komentowanie zakończone.