Kobiety w polityce
Małgorzata Fuszara
Książka „Kobiety w polityce” mówi o kobietach, ale powstała nie tylko dla nich. Autorka, prof. Małgorzata Fuszara, socjolog i współtwórczyni Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, w sposób stonowany i rzeczowy opisuje, i wyjaśnia problem równości płci, a także aktywności kobiet w polskim życiu publicznym.
Pani profesor rozpoczyna od poglądów społeczeństwa polskiego na kwestię równości płci i sytuacji kobiet w Polsce. I tak można dowiedzieć się m.in. że w 2004 r. ponad połowa (56%) badanych Polaków preferowała partnerski model rodziny, zdecydowana większość uważa, że kobiety mają mniejsze niż mężczyźni możliwości zrobienia kariery politycznej, ale to przede wszystkim kobiety są zdania, że należy coś z tym zrobić.
Znajduje się tutaj także rozdział poświęcony edukacji kobiet. Dodatkowo zawarto studium przypadku sytuacji kobiet prawniczek. Można dowiedzieć się również, że najmniejszy udział kobiet w polskim Sejmie był w latach 1956-1961 i wynosił 4%. Natomiast największy w latach 1980-1985, gdy wynosił 23%, nadmieniając przy tym, że były wybierane w specjalny sposób przez partyjnych decydentów – musiały być gorzej wykształcone od mężczyzn i reprezentować mniej istotne obszary gospodarki narodowej.
Poruszona zostaje sprawa praw kobiet i równości płci w debatach parlamentarnych. Znaleźć można parę słów o sołtyskach, a także bardzo interesującą część dotyczącą ruchu kobiecego w Polsce, zarówno jego historii jak i stanu obecnego.
Pozycja „Kobiety w polityce” odnosi się do miejsca kobiety i jej uczestnictwa w różnych sferach życia publicznego: w parlamencie, w samorządzie, w organizacjach pozarządowych. Stanowi zaproszenie do debaty nad nierównym dostępem kobiet do pieniędzy, stanowisk i władzy, a przez to do rozmowy nad stanem naszej demokracji, w której sztuczne bariery wciąż utrudniają partycypację obywateli.
Książkę można polecić tym wszystkim, których interesuje kwestia partycypacji politycznej kobiet, a także tym którzy chcą w naukowy i krytyczny sposób przyjrzeć się mechanizmom rządzącym polskim społeczeństwem i polską demokracją.
Redakcja strony