Mirosław Kowalski, Daniel Falcman
Ideologie nauk społecznych – warianty interpretacyjne
„Ideologie nauk społecznych – warianty interpretacyjne” to już trzecia książka przygotowana wspólnie przez Mirosława Kowalskiego i Daniela Falcmana. Wydana została nakładem Oficyny Wydawniczej „Impuls”. Mirosław Kowalski jest profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego i kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Wychowania, a także autorem wielu artykułów naukowych. Daniel Falcman z kolei to absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, a także Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza, gdzie ukończył pedagogikę, filozofię i socjologię.
Książka odzwierciedla zainteresowania autorów, które oscylują wokoło socjologii, pedagogiki, a także filozofii. Autorzy pytają w niej o naturę prawdy. Starają się określić różnicę pomiędzy ideologią i nauką. Omawiają ją poprzez krytyczną analizę dwóch teorii socjologicznych tzn. gender studies i analizę dyskursu. O ile pierwsza z nich mocno łączy w sobie ideologię z nauką, o tyle w drugiej zdaniem autorów sprawa nie przedstawia się aż tak jasno. Tematyce tej poświęcają pierwszą i zarazem lwią część książki.
Szczególnie interesujący wydaje się tutaj rozdział rozpoczynający się od analizy tekstu Zygmunta Baumana pod kątem jego właściwości propagandowych. M. Kowalski, autor rozdziału, zastanawia się w nim m.in. jakie warunki musi spełnić wypowiedź, aby nie została uznana za ideologiczną, a więc cieszyć się w społecznym odbiorze mianem obiektywnej i prawdziwej.
W drugiej części prof. Kowalski i mgr Falcman zadają pytanie o modernizację tradycyjnej moralności, która zachodzi w pokoleniu współczesnych nastolatków, którzy przestali myśleć o pewnych działaniach w sposób moralny lub niemoralny. Postawiona zostaje hipoteza o moralnym „exodusie” współczesnej młodzieży, potwierdzana wynikami badań. Według nich młodzież nie zauważa już moralnych aspektów seksu, które dostrzegała dawniej. Nie oznacza to jednak, że uważają pewne działania za niemoralne, lecz raczej w ogólnie nie myślą o nich w kategoriach moralnych.
Język i styl jakim posługują się autorzy książki jest zawiły i krótko mówiąc trudny. Nie każdemu będzie dane zrozumieć o czym chcą poinformować czytelnika. Przeciętny socjolog bez filozoficznych aspiracji niestety niewiele wyniesie z lektury, chyba że wykaże się wytrwałością godną Heraklesa. W książce użyto wielu fachowych terminów, nie troszcząc się o ich wyjaśnienie, milcząco zakładając, że czytelnik je właściwie odczyta. Autorka tej recenzji nie przypomina sobie innej książki, przy lekturze której tak często musiałaby korzystać ze słownika (wliczając w to nawet przedstawicieli funkcjonalizmu).
Nie wszystko można uzasadniać odwołując się do postulatu precyzji języka, właściwego publikacjom naukowym, chodzi raczej o pewną manierę, którą posługuje się część świata naukowego. Na korzyść książki w tym względzie przemawia fakt, że kiedy wytrwałemu czytelnikowi uda się pokonać pierwsze strony, to dalej tekst staje się trochę bardziej przystępny.
Wszystko to powoduje, że z „Ideologii nauk społecznych” skorzysta wąskie grono specjalistów w tej dziedzinie. Jest ona przeznaczona dla ludzi zainteresowanych socjologią moralności, odróżnieniem pomiędzy ideologią a nauką, a także osób z wybitnie filozoficznym zacięciem ze względu na styl jakim jest napisana i stosowane w niej pojęcia.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności