Kwartalny bilans nastrojów społecznych

W naszych badaniach wskaźnikami nastrojów społecznych są m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a także kondycji zakładów pracy respondentów oraz warunków materialnych ich gospodarstw domowych. Aby lepiej oddać dynamikę zmian nastrojów, ich bilans kwartalny prezentujemy na tle poprzednich miesięcy.

W pierwszym kwartale tego roku, podobnie jak w ostatnich miesiącach ubiegłego, zdecydowanie lepsze okazały się oceny sfery prywatnej niż publicznej. Nadal najgorzej postrzegana jest sytuacja polityczna, jednak krytycyzm wyrażany w trzech pierwszych miesiącach tego roku jest nieco mniejszy niż w październiku i grudniu ubiegłego. Minimalnie lepsze niż w poprzednim kwartale są oceny stanu polskiej gospodarki. Od kilku miesięcy średnie ocen w tym względzie przyjmują wartości dodatnie. Zdecydowanie bardziej wyraźna przewaga ocen pozytywnych nad negatywnymi dotyczy natomiast sytuacji w zakładach pracy respondentów oraz warunków materialnych ich gospodarstw domowych. W obu tych wymiarach, mimo nieznacznych wahań, oceny pozostają w miarę stabilne.

Przewidywania dotyczące sytuacji politycznej w kraju niezmiennie częściej są pesymistyczne niż optymistyczne, ponadto w ostatnich dwóch miesiącach pesymizm nieco się nasilił. Korzystniejsze, choć podlegające pewnym wahaniom, pozostają prognozy sytuacji gospodarczej. Jeszcze lepsze i nieco bardziej stabilne są z kolei przewidywania dotyczące sytuacji w zakładach pracy respondentów oraz kondycji materialnej ich gospodarstw domowych.

kbns-cbos1

kbns-cbos2

Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia” realizowanych w ostatnich sześciu miesiącach przez CBOS.

Pin It

Komentowanie zakończone.

Kwartalny bilans nastrojów społecznych

W badaniach CBOS wskaźnikami nastrojów społecznych są oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a także kondycji firm zatrudniających respondentów oraz warunków materialnych ich gospodarstw domowych.

W mijającym kwartale oceny sytuacji osobistej kształtowały się na znacznie wyższym poziomie niż oceny sytuacji w sferze publicznej. Wskaźniki warunków materialnych i sytuacji w miejscu pracy utrzymywały się na poziomie 0,4–0,5, przy czym postrzeganie własnej sytuacji materialnej nie zmieniło się od grudnia, natomiast opinie o kondycji zakładów pracy pogarszały się w kolejnych miesiącach. Tendencje spadkowe zarejestrowaliśmy także w ocenach stanu gospodarki oraz sytuacji politycznej – od grudnia do lutego opinie na ten temat pogarszały się, natomiast w marcu odnotowaliśmy ich niewielką poprawę.

Zbieżne co do kierunku, ale słabsze były zmiany w prognozach na najbliższą przyszłość. Chociaż we wszystkich wymienionych dziedzinach badani najczęściej nie przewidywali zmian, w każdym miesiącu większe nadzieje pokładali w rozwoju sytuacji osobistej niż publicznej.

Kwartalny bilans nastrojów społecznych

Kwartalny bilans nastrojów społecznych

Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia” realizowanych w ostatnich sześciu miesiącach przez CBOS.

Pin It

Komentowanie zakończone.