W naszych badaniach wskaźnikami nastrojów społecznych są m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych oraz kondycji zakładów pracy respondentów. Aby syntetycznie oddać dynamikę zmian nastrojów, ich bilans kwartalny prezentujemy w postaci średnich ocen na 5-punktowej skali od -2 do +2.
W drugim kwartale 2017 roku można mówić o niewielkiej poprawie ocen sytuacji politycznej w stosunku do pierwszego kwartału. Również prognozy rozwoju sytuacji politycznej w Polsce okazały się w ostatnich trzech miesiącach nieco lepsze niż na początku roku. Nadal jednak średnie w tym zakresie przyjmują wartości ujemne, co oznacza nieznaczną przewagę pesymizmu nad optymizmem.
Z kolei oceny i prognozy sytuacji gospodarczej od wielu miesięcy przyjmują wartości dodatnie. Ponadto w ostatnim kwartale zarówno oceny, jak i prognozy w tym wymiarze systematycznie się poprawiały.
O nieznacznym trendzie spadkowym w porównaniu z poprzednim kwartałem można mówić w odniesieniu do ocen warunków materialnych gospodarstw domowych. Z kolei prognozy w tym zakresie utrzymują się od sześciu miesięcy na zbliżonym poziomie, zdecydowanie bliższym zera niż w przypadku ocen, co oznacza, że respondenci spodziewają się raczej utrzymania status quo niż poprawy sytuacji materialnej swoich gospodarstw.
W miarę stabilne i porównywalne z rejestrowanymi w pierwszym kwartale 2017 roku okazały się w ostatnich trzech miesiącach oceny i prognozy sytuacji w zakładach pracy respondentów. Niezmiennie większość pracujących pozytywnie ocenia sytuację firm, w których jest zatrudniona, i raczej nie przewiduje, by w ciągu najbliższego roku sytuacja ta miała się istotnie zmienić.
Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia” realizowanych w drugim kwartale 2017 roku przez CBOS.
Redakcja strony