Dr Magdalena Kulma, dr Wiktor Lewandowski i Karol Perlejewski są zwycięzcami konkursu popularyzatorskiego, zorganizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Finał jego trzeciej edycji odbył się w sobotę w Warszawie.
Zadaniem każdego z finalistów konkursu Inter było opowiedzenie w pięć minut o interdyscyplinarnym projekcie naukowym, w jak najbardziej przystępny i zrozumiały sposób.
Jak mówił podczas sobotniego finału prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz, do trzeciej edycji konkursu zgłoszono 91 projektów, z czego do kolejnego etapu zakwalifikowano 49 najciekawszych. Spośród nich 19 znalazło się w ścisłym finale, a ich autorzy zaprezentowali je w sobotę przed jury i publicznością.
Pierwsze miejsce i nagrodę publiczności zdobyła dr Magdalena Kulma z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, która mówiła o tym, w jaki sposób unicestwić toksynę odpowiedzialną m.in. za powstawanie gangreny. Jak podkreśliła, efektem jej prac mogą być leki i szczepionki przeciw tej chorobie.
Równorzędne pierwsze miejsce zajął również mgr Karol Perlejewski z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który podczas finałowego wystąpienia opowiadał o poszukiwaniu patogenów, które mogą być odpowiedzialne za indukowanie stwardnienia rozsianego.
Trzecim zwycięzcą został dr Wiktor Lewandowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który mówił o materiale opartym o grafen, ale wzbogaconym cząsteczkami złota. Takie materiały można byłoby wykorzystać m.in. w optoelektronice. W nagrodę laureaci otrzymali po 120 tys. złotych na przeprowadzenie badań naukowych, o których mówili podczas konkursu. Dodatkowo dr Kulma – jako zdobywczyni nagrody publiczności – otrzymała 10 tys. zł.
W konkursie przyznano również cztery drugie miejsca. Zdobyli je: dr Karolina Piecyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego; mgr Kamil Jurowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; mgr inż. Kacper Pilarczyk z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz dr n. med. inż. Piotr Mrówka z Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Każdy z nich w nagrodę otrzymał 100 tys. złotych.
Jury konkursu postanowiło przyznać aż pięć trzecich miejsc. Ich laureatami zostali: dr Jakub Jernajczyk z Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu; mgr inż. Katarzyna Nawrotek z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej; dr Jan Paczesny z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie; mgr Jakub Piątkowski z Collegium Medicum – Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz dr inż. Anna Zdziarska z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. W nagrodę laureaci trzecich miejsc otrzymali pod 80 tys. zł.
Każda z nagrodzonych w sobotę 80 proc. swojej nagrody może przeznaczyć na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20 proc. na własne wydatki.
Prezentacje finalistów oceniła kapituła konkursu, w której znaleźli się: prezes FNP prof. Maciej Żylicz, dr Ilona Iłowiecka-Tańska z Centrum Nauki Kopernik, dr Halina Waś – laureatka konkursu INTER 2013 z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, red. Dorota Romanowska z Newsweeka, red. Krzysztof Michalski z Programu 1 Polskiego Radia oraz red. Edwin Bendyk z Polityki.
Jak podkreślał prezes FNP prof. Maciej Żylicz, w konkursie ważna jest nie tylko umiejętność mówienia w przystępny sposób o trudnych zadaniach naukowych, ale też interdyscyplinarność prowadzonych badań. „”Jeżeli spojrzymy na historię odkryć naukowych, to bardzo często zdarzało się, że najciekawsze wyniki uzyskiwały osoby, które przekraczały granice między dziedzinami” – podkreślił prof. Żylicz.
Redakcja strony