Na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęła się konferencja „Solidarni z Ukrainą”

Zaprezentowanie zaangażowania środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom – to cel konferencji „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje”, organizowanej przez Uniwersytet Gdański i A. Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek na UG.

W czwartek w Sali Teatralnej Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęła się konferencja organizowana przez UG i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej „Solidarni z Ukrainą”. Celem obrad jest m.in. zaprezentowanie zaangażowania środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom i omówienie kwestii pomocy ze stroną ukraińską.

W spotkaniu uczestniczą m.in. wiceminister MEiN Włodzimierz Bernacki, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkól Polskich prof. Adam Mężyk, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dr Grażyna Żebrowska oraz rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

W ramach rządowej inicjatywy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, w porozumieniu ze środowiskiem akademickim i naukowym, wypracowała zasady programu pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Zainteresowanie programem było ogromne – na rzecz studentów i doktorantów, którzy przez wojnę musieli szukać schronienia w Polsce, przeznaczono, jak podaje NAWA, ponad 23,3 mln zł.

„Chcielibyśmy zrobić i nakreślić perspektywę długotrwałej, przemyślanej pomocy, tak aby rzeczywiście wypełniała oczekiwania naszych przyjaciół z Ukrainy. Cieszymy się, że dzisiaj on-line połączymy się ministrem Shkarletem [Serhiy Shkarlet – minister oświaty i nauki Ukrainy – dop. PAP], który bezpośrednio przedstawi nam stanowisko Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy” – mówił rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

Wiceminister MEiN Włodzimierz Bernacki podkreślił, że zmiany legislacyjne, które zostały wprowadzone przez nowelizacje ustaw po 24 lutym [data ataku Rosji na Ukrainę – dop. PAP] pozwalają z optymizmem spoglądać w przyszłość. „Jesteśmy tutaj też po to, żeby rozmawiać naszymi przyjaciółmi, bo tak naprawdę polskie uniwersytety, czy agencje wymiany akademickiej, czy ministerstwo edukacji i nauki nie będzie wykonywało jakichkolwiek działań, które nie uzyskają pozytywnej akceptacji ze strony rządu Ukrainy” – powiedział Bernacki.

Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Grażyna Żebrowska tłumaczyła, że agencja, wykorzystując swoje wcześniejsze doświadczenie, zdobyte przy okazji podobnego programu „Solidarni z Białorusią”, podjęła pracę nad koncepcją programu skierowanego do Ukraińców. Konferencja na UG potrwa do piątku.

Uniwersytet Gdański niemal od pierwszego dnia inwazji wojsk rosyjskich okazuje swoją solidarność z Ukrainą i jego obywatelami. Wciąż powstają nowe inicjatywy – wśród ostatnich warto wymienić zbiórkę rowerów i hulajnóg oraz utworzenie Strefy Działań Twórczych, czyli świetlicy wsparcia dziennego dla dzieci z Ukrainy. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ aszw/

Pin It

Komentowanie zakończone.