Najciekawsze naukowe działania studenckie nagrodzono w piątek w Warszawie StRuNami. „Państwo, które nie potrafi odtwarzać własnych elit, skazane jest na porażkę. Wy macie szansę stać się tą elitą” – mówił laureatom wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.
W konkursie StRuNa (nazwa pochodzi od pierwszych liter słów „studencki ruch naukowy”) wyróżniani są studenci i doktoranci, którzy prowadzą działalność naukową zespołowo oraz indywidualnie. Nagrody przyznano już po raz szósty. W najbardziej prestiżowej kategorii – Projekt Roku – zwyciężyło Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskie w Lublinie. Oprócz tego przyznano też nagrody w kategoriach: Konferencja Naukowa Roku 2016, Wyprawa Roku 2016, Opiekun Roku 2016 i Koło Naukowe Roku 2016.
Wicepremier Jarosław Gowin odnosząc się do historii po 1989 r. powiedział, że w tym czasie Polska odniosła wiele sukcesów, ale i poniosła sporo porażek. „Moim zdaniem być może największą z tych porażek jest to, że nie udało nam się stworzyć systemu tworzenia i wychowywania elit społecznych. Naród bez elit, państwo, które nie potrafi odtwarzać własnej elity, skazane jest na porażkę. Wy macie stać się szansę stać się tą elitą. Zrobiliście pierwszy krok” – powiedział do laureatów wicepremier. Wyraził nadzieję, że spośród tego grona wyłonią się polskie elity: polityczne, administracyjne, gospodarcze i naukowe.
Jarosław Gowin mówił też o umasowieniu uczelni. „Umasowienie jest ślepą uliczką polskich uczelni. Od roku staramy się zrobić bardzo dużo, żeby stopniowo od masowości studiów odchodzić, a przede wszystkim, by uruchomić alternatywne ścieżki kariery akademickiej albo alternatywne sposoby kształcenia studentów” – powiedział.
Wyjaśniał, że wprowadzone przez resort nauki zmiany w finansowaniu uczelni – obowiązujący od początku roku nowy algorytm podziału dotacji – mają prowadzić m.in. do tego, by system nauczania był w większym stopniu oparty na relacji mistrz-uczeń, żeby było jak najwięcej zajęć w małych grupach. Zmiany te mają też prowadzić do powstania nowej grupy uczelni badawczych, „gdzie zajęcia polegają już nie na przekazie wiedzy +w dół+, tylko na wspólnym prowadzeniu badań. Bo w taki sposób kształci się studentów na najlepszych uniwersytetach świata” – powiedział.
W kategorii Projekt Roku StRuNą nagrodzono Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za redagowanie periodyku naukowego „Koło Historii”. Prezes tego koła Andrzej Grabowski powiedział w rozmowie z PAP, że wydawany jest już 20. numer tego czasopisma (które wychodzi zwykle dwa razy w roku). „Dzięki niemu studenci zyskują okazję do wykazania się warsztatem naukowym, a także wiedzą” – powiedział.
W kategorii Wyprawa Roku nagroda trafiła do Studenckiego Koło Naukowego Geografów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. We wrześniu 2016 r. studenci pojechali do Boliwii, by badać osady w tropikalnym systemie lodowcowym. „Byliśmy w Andach. Wchodziliśmy na górę – nawet na wysokość 5300 m n.p.m. – by zbadać, jak lodowiec zachowywał się w przeszłości. To, że ten lodowiec się cofa, jest faktem, ale my sprawdzaliśmy, jakie procesy przy tym zachodzą” – powiedział Marcin Spiralski z SKN Geografów. Dodał, że w wyprawie uczestniczyło 10 osób.
Jeśli chodzi o Konferencję Naukową Roku 2016, to nagroda główna trafiła do Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, które zorganizowało konferencję „5th European Young Engineers Conference”. Przewodnicząca koła Izabela Szczur powiedziała PAP, że konferencja odbyła się w kwietniu 2016 r. Trwała trzy dni, a udział w niej wzięło ok. 100 osób z różnych krajów – m.in. Japonii. „Podczas niej młodzi naukowcy i studenci przedstawiają projekty i rozwiązania, nad którymi pracują” – powiedziała.
StRuNę za najlepsze Koło Naukowe Roku 2016 przyznano Studenckiemu Kołu Naukowemu „Chemia Leków” z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a tytuł Opiekuna Roku 2016 przyznano dr hab. Krystynie Barłóg, która zajmuje się Kołem Naukowym Pedagogów i Pedagogów Specjalnych z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Konkurs organizowany jest przez Fundusz Pomocy Studentom – niezależną, ogólnopolska organizacja pozarządowa, która prowadzi działania o charakterze edukacyjnym, informacyjnym, charytatywnym czy badawczym.
Redakcja strony