Nakręcona Nauka – rusza kolejny kurs tworzenia filmów popularnonaukowych

Naukowcy i osoby zainteresowane popularyzowaniem nauki poprzez filmy video mogą się zapisywać na kolejną edycję bezpłatnego kursu „Nakręcona Nauka”, który rusza 11 października m.in. w serwisie YouTube. W ramach kursu można otrzymać indywidualne wsparcie mentorów.

Kurs stworzony jest przez popularyzatorów nauki skupionych wokół Fundacji Marsz dla Nauki oraz Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Jednym z patronów medialnych cyklu jest serwis PAP-Nauka w Polsce.

„Nakręcona Nauka” to seria filmów instruktażowych, a także mentoring i wolny (dzięki współfinansowaniu przez Ministra Edukacji i Nauki) dostęp do społeczności kursantów. Kurs skierowany jest do osób, które chcą tworzyć filmy o tematyce popularnonaukowej w domowych warunkach, bez nadmiernych inwestycji finansowych.

Jak wyjaśnia jedna z mentorek, Magdalena Jagielska, kurs poprowadzą doświadczeni popularyzatorzy nauki, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami w tworzeniu video. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się podstawy przygotowania planu zdjęciowego, informacje dotyczące oświetlenia, nagrywania dźwięku, ale też pracy z treścią filmu oraz odcinki na temat autoprezentacji i emisji głosu.

„Zagadnienia będą przedstawione w sposób przystępny dla osób podejmujących pierwsze kroki w nagrywaniu. Każdy odcinek Nakręconej Nauki będzie uzupełniony o ćwiczenia i praktyczne porady, dzięki którym odbiorcy będą mogli łatwo zacząć eksperymentować z tworzeniem własnych treści” – zapewnia Jagielska, która w ramach mentoringu zajmie się narracją filmu, psychologią publiczności oraz praktycznym znaczeniem pojęć takich jak „personal branding” czy „brainstorming” pomysłów na filmy.

Grono osób, które zapewnią kursantom indywidualne wsparcie, dopełniają: Darek Aksamit (narracja, nagrywanie eksperymentów naukowych, popularyzacja wśród dzieci i młodzieży), Elżbieta Pogoda (narracja, dopasowanie do publiczności, popularyzacja wśród dzieci i młodzieży, autoprezentacja), Beata Kawczyńska (emisja głosu, prezentacja sceniczna, aktorstwo), Mariusz Gogól (montaż, nagrania od strony technicznej, autoprezentacja), Marcin Zastawnik (dźwięk, montaź filmów, nagrania od strony technicznej).

W ramach akcji planowane jest również przekazanie stypendium w postaci pomocy technicznej w nagraniu i postprodukcji filmu według scenariusza, stworzonego przez wybraną osobę.

Uczestnicy zarejestrowani na stronie www.nakreconanauka.pl otrzymają dostęp do grupy internetowej zrzeszającej społeczność kursantów, a tam bezpośrednią informację zwrotną od autorów kursu oraz wiele dodatkowych wskazówek.

Pierwsza edycja kursu odbyła się w 2020 roku. Wzięło w niej udział ponad 200 kursantów, a także mentorzy i goście specjalni znani ze świata popularyzacji nauki tacy jak: Wiktor Niedzicki, Radek Brzózka oraz rzecznicy prasowi z wielu polskich uczelni.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Pin It

Komentowanie zakończone.