Naukowcy i przedsiębiorcy wyruszą do USA na Polsko-Amerykański Tydzień Innowacji

Rozpoczęcie działalności Polsko-Amerykańskiej Rady ds. Innowacji, nawiązanie współpracy z amerykańskimi naukowcami, przedsiębiorcami i inwestorami to główne cele Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Innowacji (PATI), który odbędzie się między 16 a 21 listopada w Los Angeles oraz Dolinie Krzemowej.

Polsko-Amerykański Tydzień Innowacji (PATI) to pierwsza inicjatywa, będąca następstwem polsko-amerykańskiego porozumienia dotyczącego współpracy w dziedzinie innowacji. Podpisano je podczas czerwcowej wizyty prezydenta Baracka Obamy w Warszawie. Jego przyjęcie to rezultat prac, w które po stronie polskiej zaangażowane były Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

„Prawdziwa innowacyjność to wynik współpracy, łączenia myśli i środków. Często ma to charakter międzynarodowy. Na naszej współpracy z Amerykanami zyskają nie tylko nasi naukowcy. To będzie również ogromna szansa dla świata biznesu, który coraz lepiej rozumie, że trzeba stawiać na innowacje i współpracę z naukowcami” – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, cytowana w komunikacie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Strony podpisanego w czerwcu porozumienia zobowiązały się do ustanowienia Polsko-Amerykańskiej Rady ds. Innowacji, która ma zarządzać wspólnymi przedsięwzięciami. Inauguracyjne posiedzenie Rady, której współprzewodniczącym jest podsekretarz stanu w resorcie nauki, prof. Włodzisław Duch, będzie jednym z wydarzeń otwierających PATI. Podpisana zostanie także wspólna deklaracja, określającą plan dalszych działań w ramach Polsko – Amerykańskiego Programu Innowacji. To jedyny tego typu dwustronny program ustanowiony przez stronę amerykańską.

„Polska nauka jest na wysokim, światowym, poziomie. Potrafimy przy tym być kreatywni i innowacyjni. Mam więc nadzieję, że jesteśmy dla Amerykanów atrakcyjnymi partnerami. Bardzo dynamiczny rozwój start-upów oraz firm technologicznych w USA daje szansę, że również nasi przedsiębiorcy będą mogli z powodzeniem konkurować w Dolinie Krzemowej odnosząc kolejne sukcesy na światowych rynkach” – mówi cytowany w komunikacie dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

W Polsko-Amerykańskim Tygodniu Innowacji udział weźmie m.in. ponad 100 – osobowa delegacja polskich przedsiębiorców, naukowców i środowiska start-upów. Będą mieli wiele okazji do nawiązania kontaktów i omówienia możliwości współpracy w obszarze B+R z przedstawicielami strony amerykańskiej. Służyć temu będą dyskusje i debaty poświęcone poszczególnym dziedzinom i branżom.

Częścią wydarzenia będą też dwie konferencje zorganizowane na należących do najlepszych uczelni na świecie: Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (19.11.) oraz Uniwersytecie Stanforda (20.11.). W ich trakcie, poza debatami i prezentacjami dotyczącymi m.in. biotechnologii, energetyki, ICT czy przemysłu kreatywnego, odbędzie się także dyskusja na temat możliwości współpracy polskich i amerykańskich partnerów, jakie dają programy UE: Horyzont 2020 oraz Program Operacyjny Inteligentny Rozwój.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.