Niedoceniany krzem – wszystko co musisz wiedzieć

Właściwa suplementacja i dieta złożona z odpowiedniej ilości mikroelementów i składników odżywczych to podstawa dobrego zdrowia. Każdy z nas ma świadomość, że do życia niezbędne są mu potas, magnez, żelazo, witaminy. Ale niewiele osób wie, że niezwykle ważnym pierwiastkiem, który występuje w naturze najczęściej, zaraz po tlenie, jest krzem. Czym właściwie jest? Gdzie go znajdziemy? Jakie ma właściwości? Czym różni się od krzemu organicznego? Jakie jest jego prawidłowe stężenie w organizmie człowieka?

Krzem jako pierwiastek i mikroelement

Patrząc na układ okresowy pierwiastków, pod oznaczeniem Si, znajdziesz krzem. Jest on półmetalem, opisanym w XVIII wieku przez Antoine Lavoisiera. W 1824 roku uzyskano natomiast krzem z krzemionki. Krzem jest po tlenie, najbardziej popularnym pierwiastkiem w przyrodzie. Krzem można znaleźć w wielu miejscach ludzkiego ciała np. przysadce mózgowej, nadnerczach, grasicy, płucach ,mięśniach i w krwi. Sam krzem to składnik, jaki jest niezbędny naszemu organizmowi do prawidłowego, zdrowego funkcjonowania, a także po to, abyśmy dobrze wyglądali. Ilość krzemu w organizmie zmniejsza się z upływem lat, dlatego warto dokonywać jego suplementacji.

Krzem to składnik, który znajdziemy w naszym pożywieniu. Występuje w orzechach, warzywach tj. fasola, kukurydza, buraki chrzan, pietruszka szparagi, ogórki, cebula marchewka. Dostępny jest w owocach tj. truskawki, banany, morele, czarne porzeczki, wiśnie, jabłka. Spotkamy go w produktach zbożowych – otrębach, chlebie razowym, kaszy, płatkach owsianych – a także w ziołach tj. skrzyp polny, pokrzywa, podbiał i rdest.

Właściwości zdrowotne krzemu

Krzem bardzo często określany jest jako pierwiastek życia. To główny składnik tkanki łącznej, odpowiadającej za budowę skóry, naczyń krwionośnych, śluzówki, ścięgien, stawów, kości i zastawki serca. Już sama ta wiedza pozwala zrozumieć, dlaczego krzem jest odpowiedzialny za tyle pozytywnych procesów w organizmie. Krzem bierze też udział w tworzeniu ścian komórkowych i ma wpływ na naszą przemianę materii.

Krzem wpływa na nasz wygląd, zapewnia jędrność skórze, spowalniając procesy jej starzenia. Jest uczestnikiem syntezy kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, co sprawia, że wpływa na wygląd naszych paznokci, włosów i skóry, wspiera jej regenerację, leczy stany zapalne, zwalcza trądziki sprawia, że wolniej się starzejemy.

Krzem wpływa też na regenerację tkanek. Bierze udział w kształtowaniu się kości, tkani łącznej, chrząstek, dlatego też jego suplementację zaleca się pacjentom ze złamaniami lub po zabiegach chirurgicznych. Przydaje się także w leczeniu krzywicy i leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów.

Krzem ma też działanie przeciwmiażdźycowe, przeciwnowotowrowe oraz przeciwcukrzycowe. Co jeszcze potrafi? Łagodzi poparzenia słoneczne, przyspiesza proces gojenia ran, ogranicza swędzenia po ukąszeniach owadów, wspomaga pamięć i koncentrację, ma właściwości detoksykujące, zwiększa odporność organizmu. Można powiedzieć, że to w pewien sposób „superpierwiastek”.

Bazując na szeregach jego zalet, można powiedzieć, że równie wiele przypadłości powoduje niedobór krzemu. Zwiększa on szansę na zakażenia grzybicze i bakteryjne, powoduje zmiany skórne, stany zapalne, siwienie, łamliwość paznokci i włosów, cellulit, łupież, trudność z gojeniu ran. Odpowiada też za częstsze infekcje układu oddechowego, bolesne miesiączki u kobiet, pogorszenie stanu stawów i kości, trądzik, cerę naczynkową.

Krzem organiczny

Wiesz już czym jest „zwykły” krzem, a czym w zasadzie jest krzem organiczny? Musimy zacząć od tego, w jakiej formie występuje krzem. Najczęściej, w produktach spożywczych, producenci stosują dwutlenek krzemu, który niestety jest mało przyswajalny. Lepiej przyswajamy krzem ortokrzemowy, występujący naturalnie w niektórych produktach tj. warzywa, owoce, zioła. Ale bardzo często cząsteczki tego krzemu ulegają polimeryzacji, zmniejszając ich właściwości przyswajania. W efekcie nasz organizm dostaje mniej krzemu niż mogłoby się wydawać. Aby zwiększyć wchłaniania krzemu, utworzono zatem suplement jakim jest MMST (monometylosilanetriol) czyli właśnie krzem organiczny. Dzięki temu, że jest on dobrze rozpuszczalny w wodzie, nasza krew może go właściwie rozprowadzać.

W sklepach czy aptekach znajdziemy krzem organiczny jako preparaty stosowane na lepsze włosy, paznokcie czy skórę oraz w formie dodatkowej suplementacji żywieniowej.

Prawidłowa suplementacja

Wiemy, że krzem jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, nie jest to jednak pierwiastek, który występuje zawsze. Na początku, każdy człowiek powinien posiadać pewien zasób krzemu w organizmie, jednak z wiekiem, jego poziom spada. Warto też wiedzieć, że proces ten postępuje szybciej u kobiet niż u mężczyzn. Kiedy zatem powinniśmy pomyśleć o dodatkowej suplementacji? Jeśli masz 40 lat lub więcej, znajdujesz się zdecydowanie w grupie osób, którym poziom krzemu w organizmie zaczyna spadać w sposób drastyczny.

Zazwyczaj, zdrowo się odżywiając, kobiety dostarczają organizmowi ok. 24 mg krzemu, a mężczyźni 28 mg. Ilość ta najczęściej jednak nie wyczerpuje zapotrzebowania naszego organizmu na krzem. Wiele publikacji naukowych nie jest zgodna co do prawidłowej dobowej zalecanej dawki krzewki, podając jej ilość między 25 a 50mg/dobę. Jeśli decydujesz się na suplementację krzemu, warto pamiętać, aby zażywać go po posiłku, zgodnie z zaleceniami producenta i nie przekraczać zalecanej dawki. Wówczas nie tylko, nie stanie się nic złego, ale zadbasz o prawidłowy rozwój swojego organizmu i będziesz mógł cieszyć się jego zdrowotnymi zaletami.

Pin It

Komentowanie zakończone.